Sertifikalı ve Sertifikasız Pırlantalar arasındaki farklar nedir?

Sertifikalı ve Sertifikasız Pırlantalar arasındaki farklar nedir?

 

Bir pırlanta tek taş alışveriş yapan birçok müşteri, yalnızca sertifikalı pırlanta satan bir perakendeciden satın almaları gerektiğini bilir, ancak çok azı sertifikalı bir pırlanta ile sertifikalı olmayan bir pırlantadan ayıran şeyi anlar.

Sertifikalı ve Sertifikasız Pırlantalar

Basitçe ifade etmek gerekirse, sertifikalı pırlantalar bağımsız bir sertifikalandırma kuruluşu tarafından değerlendirilen pırlantalardır ve benzersiz bir kimlik numarası ve sertifikası ile birlikte sunulurlar. Bazı sertifikalı pırlantalar (kemeri müsait olan) içiniz rahat olsun diye lazerle koduyla kemerine yazılmıştır.

Öte yandan, sertifikasız pırlantalar bağımsız bir sertifikalandırma kuruluşu tarafından değerlendirilmemiştir ve bir perakendeci sadece pırlantanın kalitesi konusunda spekülasyon yapabilir. Eğer bir perakendeci size sertifikalı olmayan bir taşın netliğini, rengini, karat ağırlığını veya kesimini söylüyorsa, perakendeci sadece en iyi tahminin paylaşılmasını sağlar.

Pırlantaları Kim Belgeliyor?

Belli başlı iki adet  Pırlanta sertifikalandırma kuruluşu bulunmaktadır.1- Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA) ABD ile çalışmaktadır.2-HRD Antwerp merkezi Belçika’dadır ve (Hollandaca Hoge Raad voor Diamant adına sahip) HRD baş harfleri “Yüksek Elmas Konseyi” anlamına gelir. 1976’da kurulan HRD, doğru derecelendirme hizmetlerinde en iyi küresel laboratuvarlardan biridir. Bugün tüm dünyada ve özellikle avrupa pazarında pek çok kişi HRD tarafından verilen sertifikaları en güvenilir alternatif olarak görüyor.