8 Ayar Altın Kelepçe

8 Ayar Kelepce

8 Ayar Kelepçe

Tarih boyunca birçok farklı medeniyet tarafından para olarak kullanılan altın, uzun yıllar boyunca uluslararası ödemeler sisteminin temelini oluşturmuştur.  Dünya altın üretimi, son 25 yılda yaklaşık olarak ikiye katlanmıştır. Bu gelişmeler sonucunda, bilinen altın cevherleri işletmeye alınırken, yeni altın yataklarının bulunması için bütün dünyada yoğun bir arama ve yatırım dönemi başlamıştır.

Ülkemizde altın, finansal piyasaların yeterince gelişemediği 1990’lı yıllara kadar en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olmuştur. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yasak olan altın ticareti, 1980’li yıllarda yaşanan ekonomik serbestleşmeye paralel olarak gelişme göstermiştir. Altının parasal sistemdeki yerini incelemeden önce çok uzun bir dönem ödeme aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ancak altının ilk kullanımına ilişkin üzerinde tam bir konsensüs sağlanmış tarih olmadığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

8 Ayar Altin Kelepce

Dünya para piyasalarında yer alan altın genellikle kuyumculuk sektöründe kullanılmaktadır. Takı, set, bilezik, kelepçe, küpe, kolye gibi farklı takılar ortaya çıkartılmaktadır. Altın 24 ayardan başlayıp 8 ayar’a kadar bulunmaktadır. Altının saflığını belirleyen yani içindeki metaryallere göre değerlendirilen altın ayarı bu şekildedir.

Altın genellikle kadınların takı amaçlı kullandığı ve yatırım amaçlı olarak ta kullandığı bir yatırım aracıdır. Takı amaçlı kullanılan altın modellerinden biri de kelepçe’dir. Altın kelepçe kadınların genellikle daha çok önem verdiği gösterişli modeldir. 8 ayar kelepçe farklı tip ve modellerde satılmaktadır. Kelepçeler genellikle işçiliği çok olan takı modelidir.

Altınkonak olarak Dünya takı moda sektörünü yakından takip ederek modellerimizi bunlara göre dizayn ediyoruz. Ayrıca saygın markaların eşsiz kelepçe modellerini sizlerle buluşturuyoruz.

Önemli Not:Altının fiyatlarının yükselmesiyle ve insanların alım gücü zayıflamasıyla birlikte Altın Atölyeleri 8 ayar ürünler üretmeye başlamıştır.Neredeyse 14 ayarda üretilen tüm  grupları üretmeye başladılar.Görünümünde 14 ayar altınla hiç fark gözükmemektedir.14 ayar ürünlerle yarışır hale gelmiştir.8 Ayar Türkiyede yeni girmesine rağmen Avrupa ve Amarikada yıllardır kullanılmaktadır.8 Ayarlarda en büyük sorun olan renk değişimi ve kararma sorunları oluyordu.Fakat  teknolojinin hızlı gelişmesiyle kaplama kalitesi ve katkı maddeleriyle bu gibi sorunların üstesinden gelmişlerdir.Ama yinede kullanıldıkça ve üzerinden zaman geçtikçe ve parfüm ve kimyasala maruz kaldığında oksitletme ve kararma ihtimali yüksek olduğundan zamanla bakım ihtiyaçları doğmaktadır.