Altın İşçilik Hesaplanması

Altin Iscilik Hesaplanmasi

Altın geçmişte ve günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Günümüzde altın artık para olma işlevini yitirmiş olsa da devletlerin merkez bankalarının rezerv aracı olmaya ve yine bu kurumlar tarafından uluslararası finansal sistemdeki olası riskleri azaltmak, likiditeyi sağlamak ve güven telkin etmek amacıyla kullanılan önemli bir düzenleme aracı olmaya devam etmektedir. Bu bakımdan altının en önemli özelliği, değerli maden olması yönü nedeniyle mücevher olarak kullanıldığı gibi tarih boyunca finansal bir enstrüman olarak da kullanılmıştır. Özellikle mücevher olması yönüyle hane halklarının da önemli bir statü göstergesi olarak değer gören bu madenin ekonomiye kazandırılması yönünde kamu otoriteleri çeşitli yollar denemişler ve hane halkları tarafından gerek tasarruf gerek yatırım ve gerekse de statü amaçlı tüketilen bu değerli madenin ekonomi içerisinde doğrudan yer alabilmesini çok önemsemişlerdir.

Altın İşçilik Hesaplanması

Altın doğada dağılmış olarak bulunur ve yer kabuğunun yaklaşık olarak 0,005 g/t kadarını oluşturur. Bu derişimi ile altın nadir bulunan elementlerden biridir. Altın, doğada genel olarak nabit olarak bulunur. Altın kolay tepkimeye girmeyen kararlı bir element türüdür. Altın asla paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz.

Altın günümüzde genellikle yatırım amaçlı kullanılsa da takı amaçlı da kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Altın da işçilik maliyetleri eklendiğinde altın fiyatları oldukça yükselmektedir. İşçiliği çok olan altın takılar satılırken çok daha düşük maliyetlerle satılmaktadır.

Altin Iscilik Hesaplanmasi 2

Altın Ayarı ile Fiyat Hesaplama

Altın hesaplamasında en önemli değerlerden biri altın ayarıdır. Bu ayar aşağı doğru düştükçe altın fiyatında düşük seviyelere inilmektedir. Bu değerle aşağıdaki gibidir.

  • 8 ayar altın
  • 9 ayar altın
  • 10 ayar altın
  • 14 ayar altın
  • 18 ayar altın
  • 19 ayar altın
  • 21 ayar altın
  • 22 ayar altın
  • 22 ayar altın
  • 24 ayar altın (%99 saf altındır)

En yüksek değer 24 ayardır. 24 ayar altın aşağısında olan altınların fiyatı düşüktür. Altın gramı da önemli olduğu gibi altının işçilik fiyatı da çok önemlidir. Altın işçiliği çoksa altın hesaplama yapılırken buna göre bir fiyat belirlenmektedir.

Altın işçilik hesaplaması yapılırken işçilik fiyatı her zaman müşteriden alınır. Yani işçiliği ne olursa olsun işçilik fiyatı altın fiyatının içinde verilmektedir. Ancak altını satmak istediğinizde işçilik fiyatı düşülerek sizlerden altın alınmaktadır. Bu da can sıkıcı durum ortaya çıkartmaktadır.

Ortaya çıkan bu can sıkıcı durumu yaşamamak için en az işçiliğe sahip altın takıyı satın almalısınız. Altın işçiliğin önemli yer tuttuğu için fiyatlara yansımaktadır. Çok fazla işçiliğe sahip altınlar her zaman yüksek maliyetler de satın alınmaktadır. Bunu her kuyumcu söylemek ve vatandaşımızda sorgulamaz.

Altınkonak olarak altın takı modellerinde işçiliği düşük yada çok olsun en uygun maliyetlerle sizlere fiyatları sunmaktayız.