Altın Nasıl Anlaşılır Evde

Altin Nasil Anlasilir Evde

Altın Nasıl Anlaşılır Evde

Altın binlerce yıl ötesinden bulunmuş işlenerek binlerce yıl para birimi olarak kullanılmıştır. Dünya altın madenciliği son 20-30 senedir katlanarak devam etmektedir. Türkiye de ise bu iş pek tutmadı. Altın madenleri bulundu ama çok fazla destek olmadı.

Bir takı, süs, eşyası olarak kullanılan altın para olarak ta binlerce yıl kullanıldı. Günümüzde para birimi olarak kullanılmasa da bir çok sektörde özellikle kuyumculuk sektöründe takı amaçlı kullanılmaktadır. Genelde kadınların taktığı altın yüzük, altın kolye, altın takı setler, altın küpe, altın pırlanta ve diğer altın takıları aynı zamanda yatırımlık olarak ta kullanılmaktadır.

Dünya altın rezervi yani dünyada bulunan ağırlığı 50 bin ton civarlarındadır. Şuan dan itibaren artmaya devam etmektedir. Kimyasal olarak simgesi AU olan altın ülkemizde bir çok yerde altın madeni bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle kuyumcudan aldığımız altınlar ayar olarak değerleri bulunmaktadır. 24 ayar, 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar ve 8 ayar gibi değerlerde satılmaktadırlar. İşçilikte bulunana altında en değerlisi 24 ayardır. %99 saf altın olan 24 ayar altını aşağı doğru diğer altın ayarları izlemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sahte Altın Nasıl Ayırt Edilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Altının Evde Gerçek Yada Sahte Olduğunu Anlamak

  • Altını evde gerçek, sahte yada değerini anlamak zordur. Ancak sadece Altına baktığınız zaman solma var mı?, yok mu? Anlayabilirsiniz.
  • Altını ısırarak ta test edeler oluyor. Ne kadar doğru bilinmez ama altını ısırdığınızda ne kadar çöküyorsa o kadar saf altındır.
  • Mıknatıs testi ile temin edeceğiniz mıknatıs ile altının gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer mıknatıs altını çekerse altın sahte olabilir. Ancak tam olarak olmayabilir.
  • Sırlanmamış bir tabak bulun. Altını tabağa sürttüğünüzde iz kalıyorsa altın sahtedir.

Altını evde test etme yöntemleri bunlardır. Eğer başka yöntem varsa yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Ancak bu söylediklerimle altının gerçek olup olmadığını ve değeri anlamak zordur. Altının gerçek yada sahte olup olmadığı anlamak için mutlaka bir kuyumcuya götürmelisiniz.

Altınkonak olarak altının gerçek olup olmadığını değerini en kısa sürede anlıyoruz. Bu işte profesyonel olan firmamız altınlarınızın gerçekliği ve değeriniz sizler için ölçmektedir.