Altın Nasıl Anlaşılır?

Altin Nasil Anlasilir

Altın parlak, sarı renkli, yüksek bir yoğunluğa sahip çok değerli bir elementtir. Au sembolü ile ifade edilen altın tarih boyunca insanların, devletlerin, halkların 1. sıradaki para birimi olmuştur. Su yada hava ile temas ettiğinde herhangi bir yan etki olmaz. İyi bir iletken olan altın ayar derecesine göre saflığı belirlenir.

Örnek vermek gerekirse, 24 ayar altın %99’a yakın saf altın iken, 22 ayar altın %91 civarında saflığa sahiptir. 18 ve 14 ayar altın ise daha düşük değerde saflığa sahiptir. Nadir bulunan ve değerli olan altın günümüzde çoğu sektörde kullanılmaktadır. Altın günümüzde özellikle takı amaçlı olup çoğunlukla kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

Altın Neden Değerlidir?

Altının değerli olmasının en büyük sebebi altının yerine başka bir değerli elementin konulamamasıdır. Fiziksel ve kimyasal yapıları incelendiğinde altın hiç bozulmadan, solmadan durabilmesidir. Tarih öncesinden beri altın önemli bir ödeme aracı olmuştur. Ayrıca altın zor bulunduğu için de değerlidir.

Altin Nasil Anlasilir Evde

Altın Sektöründeki Talep

Altın genellikle kuyumcu sektöründe kullanılmaktadır. Mücevher ve takı talepleri doğrultusunda hareket eden altın imalatçıları yaptıkları tasarımlar ile altınları ortaya çıkartır ve kuyumculara satarlar. Kuyumcular da insanların talepleri doğrultusunda altın satmaktadır. Ülkeden ülkeye göre değişen altın talepleri farklı tasarımlarla her ülkede imal edilmektedir. Ülkemizde de farklı bölgelere göre altın tasarımları yapılmaktadır.

Altın sektörü Türkiye, Mısır, Arabistan, Brezilya, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde endüstrisi bulunmaktadır. Dünyanın her ülkesinde farklı sektörlerde kullanılırken genellikle kadınlar takı amaçlı kullanmaktadır. Kadınlar kuyumcudan aldıkları altın yüzük, altın bilezik, altın küpe, altın kolye gibi takıları takmaktadırlar. Takı amaçlı takanlar olduğu gibi yatırımlık altın alanlar da bulunmaktadır.

Gerçek ve Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altının gerçek ve sahte olup olmadığının bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayıp satın aldığınız altının gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak kesin %100 anlayabilirsiniz diyemeyiz.

Altın Nasıl Anlaşılır? Yöntemleri

  • Gözle muayene; Altının üzerinde damga ve değeri olmalıdır. Sürtünmeden dolayı renk bozulması var mı dikkat ediniz. Aşınan kısımda diğer meal parçalar görünebilir.
  • Isırma testi; Altını ısırın içeri doğru çökme oluyorsa gerçektir. Sahte altın da diğer metaryallerden olduğu için içeri çökmez.
  • Mıknatıs testi; Mıknatıs altını çekerse sahtedir. Altın manyetik metal olmadığı için mıknatıs çekemez.
  • Sürtünme Testi; Altının sahte olup olmadığını sürtünme yöntemiyle de bulabilirsiniz. Bir tane beyaz seramik parça bulun altını seramik nesneye sürtün. Sürtünme sonrasında seramikte siyah ve tonları gibi renkler çıkıyorsa altın gerçek değildir. Siyah ve tonları aslında altına katılan diğer maddeleri ortaya çıkartmaktadır. Sürtünme ürünün kaplamasını ortaya çıkartır.
  • Diğer yöntemler gelecek.

Not: Yukarıda verdiğimiz bir kaç yöntem altının gerçek olup olmadığını %100 ortaya çıkartmaz. Satın aldığınız altının gerçekliğini anlamak için güvenilir kuyumcuya götürün.

Kuyumcudan satın aldığınız altının gerçek yada sahte altın olup olmadığını anlamak çok zordur. Bireysel olarak bunu anlamamız çok zordur. Bunu ancak profesyonel kişiler yani kuyumcular anlayabilir. Kuyumcudan satın aldığınız altının ne değerde olup olmadığını başka bir kuyumcuya götürerek te anlayabilirsiniz. Birkaç kuyucuya götürüp sorduğunuzda hepsi aynı değeri söylüyorsa değerini daha net anlayabilirsiniz.

Altınkonak olarak altının gerçek değeri konusunda siz değerli müşterilerimize en iyi şekilde yardımcı oluyoruz. Altınkonak olarak tamamen gerçek altın sattığımız gibi başka yerden alınan altınların değerini sizlere söyleyebilir aynı zaman da piyasada verilen fiyatların üstünde fiyatları sunuyoruz.