Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır?

Gercek Altin Nasil Anlasilir 2

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır?

AU sembolü ile periyodik cetvelde yer alan altın sarı parlak değerli bir elementtir. Tarih boyunca bir çok medeniyetin kullandığı altın para olarak kullanılsa da bir çok alanda kullanılmaktadır. Altın kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir elementtir. Hava ya da su ile teması ile kesinlikle etkilenmez. Hiçbir zaman paslanmayan altın saf hali ile yumuşak haldedir. Kolayca şekil verilebilen altın istenilen şekle getirilebilir.

Altın bir çok ayarda piyasada kuyumculuk sektöründe takı ve yatırımlık olarak satılmaktadır. İnsanların yastık altı yatırımlık binlerce liralık altını bulunmaktadır. Asitlere karşı dayanıklı olan altın değeri düştükçe içine konulan maddelerde artmaktadır. Bu değerlerin karşılığı aşağıda belirttik.

  • Altın değerleri 24 ayar altın %99’a yakın saf altı
  • 22 ayar altın %91 civarında saflığa sahiptir
  • 18 ve 14 ayar altın ise daha düşük değerde saflığa sahiptir.

Altın Neden Değerlidir?

Altın nadir olarak bulunduğu için günümüzde çoğu sektörde kullanılmaktadır. Altın günümüzde özellikle takı amaçlı olup çoğunlukla kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Altının değerli olmasının en büyük sebebi altının yerine başka bir değerli elementin bulunmamasıdır. Fiziksel ve kimyasal yapıları incelendiğinde altın hiç bozulmadan, solmadan durabilmesidir. Tarih öncesinden beri altın önemli bir ödeme aracı olmuştur. Altın doğada serbest halde bulunabilmektedir.

Gerçek Altın Anlama Yöntemleri

Tarih boyunca değerli olarak kalan ve kalmaya devam eden altın genellikle kuyumcu sektöründe takı ve yatırımlık olarak satılmaktadır. Mücevher ve takı talepleri doğrultusunda hareket eden altın üreticileri yaptıkları tasarımlar ile altınları ortaya çıkartır ve kuyumculara satmaktadırlar. Dünya ve Türkiye’de altın farklı farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Nadir bulunan değerli altın sektörü Türkiye, Mısır, Arabistan, Brezilya, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde endüstrisi bulunmaktadır. Dünyanın her ülkesinde farklı sektörlerde kullanılırken genellikle kadınlar takı amaçlı kullanmaktadır. Kadınlar kuyumcudan aldıkları altın yüzük, altın bilezik, altın küpe, altın kolye gibi takıları takmaktadırlar. Takı amaçlı takanlar olduğu gibi yatırımlık altın alanlar da bulunmaktadır.

Gerçek ve Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altının gerçek olduğunu anlamak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayıp satın aldığınız altının gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ama kesin olarak anlarsınız da diyemeyiz çünkü dolandırıcılar çok farklı yöntemler kullanmaktadır. Ancak sizleri biraz bilgilendirelim dedik.

Gercek Altin Nasil Anlasilir

Gercek Altin Nasil Anlasilir

Altının Gerçek Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

  1. Gözle muayene; Gerçek altının üzerinde damga ve değeri olmalıdır. Sürtünmeden dolayı renk bozulması var mı dikkat ediniz. Aşınan kısımda diğer meal parçalar görünebilir.
  2. Isırma testi; Gerçek altını ısırın içeri doğru çökme oluyorsa gerçektir. Sahte altın da diğer metaryallerden olduğu için içeri çökmez.
  3. Mıknatıs testi; Mıknatıs altını çekerse sahtedir. Altın manyetik metal olmadığı için mıknatıs çekemez.

Not: Yukarıda verdiğimiz bir kaç yöntem altının gerçek olup olmadığını %100 ortaya çıkartmaz. Satın aldığınız altının gerçekliğini anlamak için güvenilir kuyumcuya götürün.

Kuyumcudan satın aldığınız altının gerçek yada sahte altın olup olmadığını anlamak çok zordur. Bireysel olarak bunu anlamamız çok zordur. Bunu ancak profesyonel kişiler yani kuyumcular anlayabilir. Kuyumcudan satın aldığınız altının ne değerde olup olmadığını başka bir kuyumcuya götürerek te anlayabilirsiniz. Birkaç kuyucuya götürüp sorduğunuzda hepsi aynı değeri söylüyorsa değerini daha net anlayabilirsiniz.

Altınkonak olarak altının gerçek değeri konusunda siz değerli müşterilerimize en iyi şekilde yardımcı oluyoruz. Altınkonak olarak tamamen gerçek altın sattığımız gibi başka yerden alınan altınların değerini sizlere söyleyebilir aynı zaman da piyasada verilen fiyatların üstünde fiyatları sunuyoruz.