Altınlarda İşçilik Ücreti var mı? Altın Bilezik ve Kolye’de İşçilik Ücreti Nedir?

Screenshot 16

Altın Bilezik ve Kolye’de işçilik ücreti nedir?

İnsanların kafasını karıştıran işçilik meselesine biraz açıklama getirelim. Genelde altın alırken kayıp olmasın olmasın diye işçiliği düşük ürünler tercih ediliyor. Fakat Altın madenden çıktıktan sonra rafineriye rafineriden de atölyelere 24 ayar olarak işlenmek üzere gidiyor. Daha sonra 24 ayar altınlar ihtiyaca göre 22,18,14, ve 8 Ayar olarak zinet ve kolye, bileklik diğer ürün gruplarına dönüşüyor.

Ham Altın

Iscilik

Altınlarda İşçilik Fiyatı var mı?

Yatırımlık altın olarak adlandırılan Zinet ve 22 ayar bilezikler 24 ayar sertifikalı altında işçilik mevcuttur fakat işçiliği kısa sürede telafi etmektedir. Bilezik veya kolye satın aldığınız zaman zinet altının gram fiyatının yanı sıra bir de işçilik ücreti mevcuttur. Bir küpe bir kolye bir yüzük haline gelen yani her hangi bir takı haline gelen her üretilen takıda işçilik fiyatı vardır. Bu ister çok düz olsun isterseniz çok girintili isterseniz taşlı olsun üzerinde yapılan emeğe bağlı olarak işçilik fiyatları oluşur. Altında işçilik ücreti gram bazında hesaplanır. Bu tamamen ürünün üzerindeki emeğe  bağlıdır.

İşçilikler firmadan firmaya kalite kalite veya üründe kullanılan malzemelere göre değişir. Yani ister kuyumculuk olsun ister başka sektör olsun işçilik hayatımızın her safhasında var. Bugün hangi ürün alırsanız alın teknolojik ürünler, giyim, aksesuarlar kısa zamanda tekrar satmak istediğinizde %50 lere yakın değer kaybı olur. Altında da işçilikli ürünlerde de bu geçerlidir. Fakat altında yükselişinden dolayı kendi işçiliğini 1 sene zarfında telafi edecektir. Tekrar satmak istediğinizde satın aldığınız tl değeri üzerinden daha yükseğe satabilirsiniz. Altının uluslararası piyasası vadır sıkıştığınızda hurda fiyatına anlık olarak bozdurabilirsiniz. Fakat altın dışı ürünleri acil olarak satmak istediğiniz de kaybınız çok olur.CetaŞ061 2

Altın Bilezik ve Kolye’de İşçilik Ücreti Nedir?

Altında işçilik ücreti farklı parametrelere göre hesaplanır. Altın bilezik veya altın kolye gibi ürünün alındığı atölyenin uyguladığı prensibe bağlıdır. Altın uluslararası piyasada günlük değeri vardır günlük değerinin üzerine işçilik fiyatı eklenir ve kuyumcuya gider kuyumcuda üzerine kar koyarak tüketiciye yansıtır fiyat böyle oluşur. Kısacası aldığınız ürünün öncelikle bir emtiya değeri, atölyenin kendi prensiplerine göre uyguladığı işçilik değeri, satan kuyumcuya göre değişen kar marjı, ürün ayarına bağlı olarak değişen has maliyeti bütün değerlerin toplamı siz değerli müşterilerimizin alış fiyatını oluşturur.Yani bir ürünü alırken üzerinde 3 kalem para ödersiniz.Atölye işçiliği,tasarım ve mağaza kar marjı.Fakat bozdurmaya geldiğinizde sadece bunun içindeki altın bedeli geri döner.(Kuyumculara gittiğinizde bu işçiliksiz abi abla söylemlerine bakmayın işçiliksiz hiç bir ürün yoktur.Her alım satımda mutlaka alım satım farkı olur)

Bu sebeple yatırım yapacak müşterilerimize kesinlikle takı’lık ürün önermeyiz. Sizlerde yatırım için ürün alanlardansanız lütfen bu kriterleri dikkate alınız.

Yatırımlarınız için lütfen bizimle irtibata geçin 08507770203