Alyans Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Secimleriniz Degisse De Alyans Vazgecilmezdir Altinkonak.com.tr

Doğru alyansı bulmak kolay bir iş değil. Binlerce model arasından zevkine hitap edeni bulmalı, aynı zamanda da yüzüğün kullanışlı olması ve ellerine de yakışması gerekiyor. Alyans seçmenin de bazı püf noktaları var ve yazımızda seninle bunların hepsini paylaşacağız.

Alyans Nedir?

Alyanslara dair tüm detaylara yer verdiğimiz yazımıza alyans nedir sorusunun yanıtıyla başlayalım. Kelime anlamı “ittifak” olan alyanslar, çiftlerin birbirine verdiği birliktelik sözünü simgeler. Medeni durumunun göstergesi olan bu yüzükler için söz yüzüğü ya da nişan yüzüğü de denilebiliyor. Alyans alırken dikkat etmemiz gereken hususlar aşağıdadır.

1

Alyans seçimi nasıl yapılmalı ve Nelere dikkat edilmeli?

Her genç erkeğin ve kadının hayalini süsleyen evlilik pek çok kutlama ile ölümsüzleştirilir. Çiftlerin birbirine söz vermesiyle başlayan aşk hikâyesi nişan merasimi ile resmiyete dökülür. Bu merasime eşlik edecek olan ve eşleri sembolik olarak birbirine bağlayan alyanslar ise oldukça özel ve kusursuz olmalıdır. Evlenen çiftlerin bir ömür boyu parmaklarında taşıyacakları alyanslar sıradan yüzükler olmayıp alyans alırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Müstakbel eşinle birlikte uzun yıllar takacağınız alyansı seçerken ortak zevkinize hitap eden modellere bakmalısınız. Bunun için ayrı ayrı kadın ve erkek versiyonları olan çift alyanslar imdadınıza yetişebilir. Çünkü ikili set halinde satılan çift alyanslar kadın ve erkek yüzüğü olarak kişiselleştirilmiş modeller olarak karşımıza çıkar veya beğendiğiniz modeli tek erkek için ayrı tek  bayan için ayrı sipariş verilebilir. Sitemizde bulunan klasik alyansları da kombin ederek sipariş verebilirsiniz.

Genellikle alyans seçimi setlerinde gelin adayları için bol taşlı ve desenli yüzükler, damat adayları için ise taşsız, sade modeller yer alır. Birbiriyle uyumlu ama farklılaşmış çift alyanslar sayesinde, damatlık ve gelinlikte yakalayacağınız uyumu alyanslarınıza da taşıyabilirsiniz.

Hem kullanım kolaylığı sunan hem de şık görünen bir alyans seçerken, öncelikle yüzüğün hangi materyalden ve ne renk olacağına karar vermelisin. Daha sonra alyansın ergonomik olmasını da göz önünde bulundurmalı, parmağını sıkacak ve terletecek kadar kalın olmayan, hafif ve rahat modelleri tercih etmelisin. Elvin alyans modelleri içi bombeli tercih edebileceğiniz en konforlu alyanslardandır.

Ekran Elvin

Uzun yıllar hayatının her alanında, çalışırken, uyurken, spor yaparken kullanacağın alyansının, parmağındaki kan akışını kesecek kadar dar, aynı zamanda parmağından düşecek kadar da geniş olmamasına dikkat etmelisin.

Parmağına temas eden yüzüğün iç yüzeyinin seni rahatsız edecek şekilde desenli olması, parmağını tahriş edebilir. Ayrıca bu tarz fazla girintili çıkıntılı ve taşlı modellerin, ellerini her yıkamada içerisine sabun artıkları dolması da kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca düz ve sade modelleri tercih etmen günlük kullanımda da işini kolaylaştıracaktır.

Lv 069 C

Alyans Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Alyansını, giyim tarzını ve yaşını yansıtacak ve modası hiç geçmeyecek modeller arasından seçmeye de dikkat etmeni öneririz. Eğer resmi kıyafetler giymeni gerektiren bir işin yoksa ve spor bir tarza sahipsen, tercihini düz, fazla deseni ve taşı olmayan sade modellerden yana yapabilirsin. Özel bir geceye katılman gerektiğinde de tektaşını alyansınla birlikte kullanarak, ışıldayabilirsin.

Alyans alırken dikkat etmeniz gereken püf noktalardan biri de alyansın genişliği de bir diğer kriterdir. Parmaklarınız uzun ise geniş yüzükler parmağınızda şık duracaktır. Nişan yüzüğünüzü, tek taş veya başka bir yüzükle beraber taktığınızda yüzük parmağınızı hareket ettirirken sorun yaşamazsınız. Parmaklarınız kısa ise veya ince yüzük isterseniz, genişliği dar olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Alyansın doluluğu da son kriterdir. Doluluk olarak kastedilen yüzüğün içi boş yani gramajı düşük veya içi dolu yani gramajı yüksek olup olmamasıdır. Genişliği orta boy olan modellerde kadınlar için gramajı düşük olan yüzükler genellikle 1 – 3 gram civarı, gramajı yüksek olan yüzükler ise 3.5 – 6 gram civarı gelmektedir. Erkekler için ise gramlar biraz artmaktadır. İçi boş yüzükler 1 – 2.5 gram gelirken, içi dolu yüzükler 4.5 – 5 gram civarı gelmektedir.

İçi boş ve içi dolu yüzüklerde görünüm bakımından hiçbir fark yoktur. Sadece kullanım bakımından farkların oluşma durumu vardır. İçi boş yüzükler iki türlü üretiliyor.

1-Normal  elle üretim yapan ve küçük atölyelerden oluşan belirli bir kalite standardı olmayan  atölyelerdir. Bu atölyelerde üretilen alyanslarda ezilme ve göçme riski çok yüksektir. Ayar sorunları da olduğu için tavsiye etmiyoruz.

2-Boru teknolojisiyle üretim yapılan alyanslar cnc makinalarda üretildiği için darbelere karşı daha dayanıklı ve borudan kesildiği için çökme riski çok zayıftır. Ayrıca ayar garantilidir.

Seçeceğiniz alyansın kenarlarının keskin olmamasında fayda vardır. Keskin kenarlı yüzükler, yüzüğü çıkarıp takarken parmağınızı acıtabilir. Keskin kenarlı yerine yuvarlak hatlı yüzükleri tercih edebilirsiniz. Nişanlılık döneminde alacağınız alyans, önce sağ yüzük parmağında kullanılıp evlendikten sonra sol yüzük parmağına geçeceğinden her iki parmakta da kullanılabilecek büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir.

Alyans kaç gram olmalı diye araştıran çiftlere, altın alyans alırken fiyatının sadece gram ağırlığına göre değişmediğini söyleyelim. Yüzükte kullanılan taşların çeşidinin ve işçilik kalitesinin de önemli bir etken olduğunu bilmelisin. Yüzüğünü seçmeden önce iyi bir fiyat araştırması yapman önemlidir.