Pırlantada sertifika hileleri

Pirlanta Sertifika Hileleri Altinkonak.com.tr

Tektaş sertifikalarında büyük hile. Değerli taşlarda özellikle pırlantada bazı firmaların verdiği garanti belgesi ve sertifikaların uluslararası pazarda geçerliliğinin olmadığı anlaşıldı. Sertifikası yurtdışında da geçerli olan pırlanta ve elmas firmaları ve tektaş pırlanta markaları da çok önemli. Türkiye’de mücevherlerin yanında verilen sertifikalar, Kuyumcular Odası bünyesinde hizmet veren Türkiye Gemoloji Laboratuvarı sınavından geçemedi. Laboratuvar, söz konusu sertifikaların yüzde 90’ının geçersiz olduğunu tespit etti.

Pırlanta ve elmasta sertifika hilesi ve oyunu dikkat çekiyor. Tek taş pırlanta alacaklara garanti belgesi ve sertifika uyarısı geldi. Türkiye Gemoloji Laboratuvarı, değerli takı ve aksesuvarı inceliyor, sertifikalarına uygunluğunu kontrol ediyor. Ve pek çok dolandırıcılığı ortaya çıkarıyor. Değerli taşların kalite ve fiyatını ‘4C’ kriteri belirliyor. Cut: Kesim. Carat: Ağırlık. Clarity: Berraklık. Color: Renk. Ağırlığı ve parlaklığı direkt etkileyen kesim de fiyatta en önemli kriterlerden. Pırlantanın rengi ne kadar beyaz ve berraksa o kadar kıymetli. Peki mücevherin 4C kriterlerini nereden öğreniyoruz? Kalite onay belgesi sayılan sertifikalardan…

Değerli taşların gerçek değerini detaylı olarak anlatan sertifika, 4C’nin yanında taşın cilalanma kalitesi ve simetrisi gibi özelliklerine de yer veriyor. Pek çok yerli firma kendi hazırladığı kartları sertifika olarak müşterilerine sunsa da uluslararası geçerliliği yok. Taşın büyüklüğü 0.05  karattan büyükse uluslararası geçerli bir sertifika şart. Böylece dünyanın her yerinde satılabilir.Sertifikasız pırlantanın bozdurulması zor ve meşekkatlidir.Büyük değer kaybı yaşanabilir.

Uzmanlar, bazen bin liralık, bazen fiyat biçilemeyen parçaları inceleyip paha biçiyor.Mücevher ve takılar da bu laboratuvardan geçiyor. Vatandaşların aldıkları takıları getirip burada incelettiğini ve gerçek değerini tespit ettirdiğini söyleyen uzmanlar kuyumcuların verdiği bilgi kartının sertifika olmadığına dikkat çekiyor. Kendilerine gelen her türlü takı için detaylı inceleme yaptıklarını anlatan, örnek olarak bir müşterilerinin getirdiği 5 taş yüzük ve kuyumcu tarafından verilen sertifikayı hatırlatıyor. Kendilerinin hazırladığı sertifika ile kuyumcunun verdiği kart arasında dağlar kadar fark olduğunu belirten İşler, olayı şöyle anlatıyor: “O yüzüğün kuyumcu tarafından yazılan değerlerle fiyatı 2500 bin dolar civarı. Bizim incelememizde ise değerinin en fazla bin 600 dolar olduğu çıktı. Aradaki fark kuyumcunun cebine gidiyor. Bu konuda o kadar çok mağdur var ki!”

EN DEĞERLİ SERTİFİKALAR

Dünyada değerli taşlar için sertifika veren Gemoloji Enstitüleri’nin başında, GIA sertifikası veren Amerika Gemoloji Enstitüsü geliyor. 1931’de kurulan sivil örgüt, 4C kuralının da babası. Belçikalı HDR Antwerp uluslararası sertifika sunan diğer önemli kuruluşlar. Ayrıca Avrupa Gemoloji Laboratuvarı (EGL), Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI) ve Amerikan Gemoloji Derneği Laboratuvarları (AGSL) uluslararası saygınlığı olan ve sertifikaları tüm dünyada geçerli olan kurumlar arasında.Siz siz olun sertifikasız pırlanta almayın.