Mücevherlerinizin Zarar Görmesini Önlemek İçin 10 İpucu

Jewelry Safety Tips To Avoid Damage To Your Jewelry

Takıların Zarar Görmemesi için Ne Zaman Takıları Kullanmamalıyız? İşte 10 İpucu

  1. Yüzme ve yorucu aktivitelerden önce tuzlu su ve klor mücevherlerinize zarar verebilir. Mücevherlerinizi zarar görmesini önlemek için tuzlu su ve klora girmemeye dikkat edin.
  2. Güneş kremi ve böcek ilacı uygulamadan önce losyon, zincirlerin ve çatalların çatlaklarına girebilir. Ayrıca losyonlar ve spreyler mücevherlerinizde bir tabaka  oluşturarak onu mat hale getirir.
  3. Doğrudan güneş ışığında uzun süre güneş ışığına maruz kalması mücevherinizi ağartabilir.
  4. Soğuk suda soğuk sıcaklıklar parmaklarınızın küçülmesine neden olarak yüzüğünüzün kaymasına neden olur. Sudayken, çok geç olana kadar fark etmeyebilirsiniz.
  5. Jakuziye veya yüzme havuzuna girmeden önce klor, metallere (altın ve platin gibi) zarar verebilir ve rengini bozabilir ve değerli taşların cilasını ve cilasını yavaşça aşındırabilir.
  6. Kumda ve bahçede oynamadan önce kir ve küçük kayalar aşındırıcıdır. Hemen temizlenmezse mücevherleriniz kalıcı olarak hasar görebilir.
  7. Mücevherlerinizi düzenli olarak temizleyin. Kendi ter ve vücut yağlarınız mücevherlerinizin parlaklığını köreltebilir. Ilık sabunlu su ve bir diş fırçası temizleyin.
  8. Mücevherlerinizi temiz ve kuru bir yerde saklayın. Parçaların birbirini çizmesini önlemek için parçalarınızı kumaş kaplı bir mücevher kutusunda veya bölmeleri ve ayırıcıları olan bir kutuda saklayın.
  9. Mücevherlerinizi senede bir defa düzenli olarak kontrol ettirin. Eğer kontrol ettirmediğinizde tırnakların birinde kısalma varsa taş gevşer ve düşer kaybolur.
  10. Gevşek mücevher taşları, tırnakları ve tokaları kontrol etmek için kuyumcunuzu ziyaret edin. Mücevherlerinize düzenli kontroller yapmıyorsanız, mücevherin taşını veya bir parçasını kaybedebilirsin.

Mücevherlerinin zarar görmesini önlemek 10 ipucu‘nu uygularsanız uzun yıllar mücevherlerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca bu 10 ipucu ile değerli mücevher takılarınız daha da değer kazanacaktır.