Bir Pırlantanın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarsınız?-2

Bir Pirlantanin Gercek Oldugunu Nasil Anlarsiniz 2 Altinkonak.com.tr

BİR PIRLANTANIN GERÇEK OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?-2

Bir önceki bölümde profesyonel yöntemlerle bir pırlantanın nasıl tespit edileceğine dair birkaç yönteme değişmiştik. Bu bilgilendirme blog yazımızda da “gerçek bir pırlantayı nasıl tespit ederiz” konumuza devam ediyoruz. Geçen bölümdeki yazımızda en son tartım yolu ile gerçek bir pırlantayı nasıl tespit ederiz buna değinmiştik. Hazırsanız pırlantayı belirlemenin diğer yollarını anlatmaya devam ediyoruz. Evet başlıyoruz…

Elmas Test 11

4- Elmasları ultraviyole (UV) ışığı altında inceleme testi: Birçok elmas cevheri ve pırlanta, ultraviyole veya siyah ışık altında mavi floresan sergileyecektir. Bu nedenle orta ila güçlü bir mavinin varlığı bunun gerçek olduğunu doğrular. Yokluğu ancak bir taş anlamına gelmez mavi mutlaka sahte olduğu; bazı elmaslar UV ışığı altında flüoresan oluşturmaz. Ultraviyole ışık altında çok hafif yeşil, sarı veya gri renkler, taşın mazonit olduğunu gösterebilir. Bir UV testi olasılık seçiminizi daraltmanıza yardımcı olsa da mümkünse, bir elmasın gerçek olup olmadığının kesin göstergeleri olarak bu testin sonuçlarına güvenmekten kaçının. Yukarıda belirtildiği gibi, bazı elmaslar UV ışığı altında flüoresan geçirgendir, bazıları ise değildir. Sahte elmasların, aksi takdirde yapmadıkları zaman UV ışığı altında parlamaları için üzerine katman işlenmesi de mümkündür.

Elmas Test 12

1- Bölgenizde saygın bir elmas değerleme uzmanı bulun. Çoğu elmas perakendecisi kendi gemologlarını ve değerleme uzmanlarını işe alır. Ancak birçok tüketici, elmasların değerlendirilmesi konusunda uzmanlaşmış bağımsız bir gemologdan üçüncü taraf değerlendirmeleri talep etmeyi daha cazip bulmaktadır. Pırlanta alacaksanız veya zaten sahip olduğunuz bir pırlantanın özelliklerini merak ediyorsanız, sahip olduğunuz taşın doğru bir şekilde değerlendirildiğinden emin olmak istersiniz. Bir değerlendirme iki temel adımdan oluşur: önce söz konusu taşı tanımlamak ve değerlendirmek daha sonrasın da ise taşın nitelikleri doğrultusunda değerleri belirlemek. Bağımsız değerleme uzmanı arıyorsanız, elmas satışıyla ilgilenmeyen bir Gemoloji Enstitüsü tarafından verilen gemolog derecesine sahip bir değerleme uzmanı seçmek ideal olacaktır. Bu şekilde, pırlanta hakkındaki bilgilerin doğruluğundan emin olabilirsiniz.

2- Doğru soruları sormalısınız: Pırlanta taşının sahte olup olmadığını bulmanın yanı sıra, iyi bir değerleme uzmanı, dolandırılmadığınızdan emin olmak için pırlantanın kalitesi ve nitelikleri hakkında çeşitli soruları cevaplayabilir.

Elmas Test 13

Gemolog size şunları söyleyebilmelidir:

  • Pırlanta doğal elmas veya yapay elmas cevherinden elde edilmiştir. (Not: Unutmayın ki yapay elmasta doğal elmasla aynı özelliklere sahiptir.)
  • Taşın renk değiştirip değiştirmediği hakkında bilgi vermelidir. Bu bilgi genelde birbirine çok yakın pırlanta renkleri için geçerlidir. Bkz. https://www.altinkonak.com.tr/genel/pirlanta-rengi-color/
  • Taşta kalıcı veya geçici bir işlem yapılıp yapılmadığı hakkında izlemlerini aktarmalıdır. Bazı taşlar üzerinde meydana kırılma, çatlama vb. kusurları tespit edebilmelidir.
  • Pırlantanın satın alındığı mağazadan sağlanan ve pırlantanın özelliklerini bildiren belgelerine uygun olup olmadığına dair görüş bildirmelidir.

3- Bir değerlendirme belgesi isteyiniz:

Elmas Test 14 1

Hangi testleri yaparsanız yapın, bir elmas cevherinin gerçek olup olmadığını anlamanın en iyi ve en güvenilir yolu, pırlantaya ait dokümanları kontrol etmek ve gemolog veya taş değerleme uzmanları ile konuşmaktır. Sertifikalandırma ve derecelendirme, taşınızın uzmanlar tarafından “kanıtlanmış” olduğunu garanti eder. İnternet ortamından bizzat görmediğiniz bir taş satın alıyorsanız, bağımsız kuruluşların (GİA, HRD vb.) pırlanta taşa veya mücevhere vermiş olduğu bağımsız sertifika özellikle önemlidir. Uluslararası bağımsız kuruluşların pırlantaya vermiş olduğu sertifika sizleri güvence altına alacaktır. Pırlanta aldığınız takdir de sertifikanızı (GİA, HRD vb) istemeyi kesinlikle unutmayınız. Pırlantanızın gerçekliğini kontrol etmenin veya gerçek doğal bir pırlanta satın almanın en iyi yolu, onu GİA veya HRD gibi bir kuruluş tarafından onaylatmak veya onaylanmış bir sertifikalı ürün satın almaktır. Elinizde mevcut bulunan bir pırlantanın gerçekliğini kontrol etmek için doğrudan GİA veya HRD temsilciliklerine götürebilir veya profesyonel bir kuyumcu tarafından GIA ya da HRD ye gönderilmesini sağlatabilirsiniz. GIA’ nın Türkiye’ de temsilciliği bulunmamaktadır. Altın Konak pırlantalarınızın sertifikalandırılması konusunda da sizlere hizmet vermektedir. Firmamız, HRD de kayıtlı olduğundan dolayı, HRD nin sertifika oluşturma maliyetini üstlendiğiniz takdir de pırlantanızı sertifikalandırılmak üzere HRD ye göndermektedir. Ayrıca Altın Konak mağazalarında, sizlerin özel sertifikasız ürün satın alma talebi dışında, uluslararası geçerliliği olmayan sertifikasız hiçbir pırlanta taşlı ürün satışa sunulmamaktadır. Unutmayın ki sertifika sizleri güvence altına alacaktır.

4- Sertifikanıza dikkatlice bakınız:

Elmas Test 15

Sertifika bir derecelendirme makamından (örn. GIA, HRD vb.) veya profesyonel bir kuruluştan ancak herhangi bir perakendeci ile birlikte olmayan bağımsız bir değerleme uzmanından olmalıdır. Sertifikalar, elmasınız hakkında karat ağırlığı, ölçümler, oranlar, berraklık derecesi, renk derecesi ve kesim derecesi gibi birçok bilgiyi barındırır. Sertifikalar ayrıca bir kuyumcunun size vermesini beklemeyeceğiniz bilgilerle birlikte gelir. Cila, yüzeyin pürüzsüzlüğü, simetri veya karşıt yönlerin birbirini kusursuz bir şekilde yansıtma derecesi de sertifika üzerinde bildirilecektir.

5- Taşınızı sertifikalandırma kuruluşuna kaydedin:

Elmas Test 16

Pırlantanızın gerçek olduğundan emin olduktan sonra, bağımsız değerlendirme veya derecelendirme laboratuvarı aracılığıyla, taşınızı kayıt altına alabilecek bir laboratuvara götürünüz. Taşın üzerine yapılacak kayıt bilgisi ile, taşınızın size ait olduğu ve herhangi birinin taşınızı kendisine mal edemeyeceğini teminat altına almış olursunuz. Tıpkı insanlar gibi, her elmas benzersizdir. Kayıt altına alınmış ve daha sonrasında çalınan bir pırlantanızı, uluslararası bir veri tabanında ortaya çıkarsa, size ait olduğunu kanıtlayan belgeleri göstererek onu geri alabilirsiniz.

Bu yazı dizisinde sizlere gerçek bir pırlanta ile imitasyon pırlantalar arasındaki farklardan ve gerçek bir pırlanta nasıl ayırt edilir  hakkında sağlıklı bilgiler vermeye çalıştık. Altın Konak olarak sizlere en doğru bilgilerle tarafsız bir şekilde aktardığımızı düşünüyoruz. Altın Konak, hizmet verdiği ve danışanı olan herkese temel pırlanta bilgilendirmesini yapmaktadır. Satışa sunduğu tüm pırlantaların gerçek olup olmadığını test ederek ederek göstermenin yanı sıra talep ettiğiniz sertifikasız pırlanta ihtiyaçlarınızın dışında, uluslar arası geçerli sertifikalara sahip olmayan hiçbir ürünü satışa sunmamaktadır. Altın Konak ayrıcalığı ile hepinize şimdiden keyifli alışverişler dileriz…

Bilgi edinmek için: 0850 777 02 03 nolu telefon ve Whatsapp hattımızdan bizlere ulaşabilir, site içerisinde mevcut bulunan mesajlaşma bölümünü kullanabilirsiniz.