Bir Pırlantanın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarsınız?-1

Bir Pirlantanin Gercek Oldugunu Nasil Anlarsiniz Altinkonak.com.tr

BİR PIRLANTANIN GERÇEK OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?-1

Pırlantanızın gerçek olup olmadığını bulmanız, basit yöntemler ile kolayca yapılabilmektedir. Sahibi olduğunuz pırlantanın gerçek olup olmadığını sizler de tespit edebilirsiniz. İlgili müşterilerin çoğu, aklındaki şüphelerden kurtulmak için profesyonel bir kuyumcuya yönelmektedir. İhtiyacınız olan şey biraz ışık, biraz su, ılık bir nefes ve bir kuyumcu büyütecidir.

 • Takılı Pırlantaların Test Edilmesi

 • 1- Buhar Testi:

  Elmas Test 1

  Pırlantanızı ağız önüne yaklaştırın ve bir ayna gibi buğusu yapar gibi nefesinizi üfleyin. Yüzeyinde birkaç saniye kadar buğu oluşursa, muhtemelen sahtedir. Gerçek bir elmas cevheri, ısıyı nefesinizden anında dağıtır ve kolayca buğulanmaz. Buğulanma süresi ve ona bakmak arasındaki süre kadar beklemeseniz bile, yine de sahte olandan çok daha hızlı temizlenir. Şüpheli taş ve sisin yanında gerçek olduğunu bildiğiniz bir taşı kullanmaya yardımcı olabilir. Sahte olanı silerken gerçek olanın nasıl açık kaldığını izleyebilirsiniz; sahte elmasları tekrar tekrar solursanız, yoğunlaşmanın artmaya başladığını göreceksiniz. Her nefesle, sahte taş giderek daha fazla buğulanacak, gerçek olan hala temiz ve berrak olacaktır.

 • 2- Metal Ayarı:

  Elmas Test 2

  Metal ayarı kontrol ediniz. Gerçek bir pırlantanın ucuz bir metale yerleştirilmesi muhtemel değildir. Üründeki içindeki patent gerçek altın veya platin (10K, 14K, 18K, 585, 750, 900, 950, PT, Plat) gösteren iyi bir işarettir. Metali değerli olmayan ürünlerde genellikle zirkon gibi taşlar kullanılmıştır.

 • 3- Elması incelemek için bir kuyumcu büyüteci kullanın:

  Elmas Test 3

  Pırlantalar genellikle bir büyüteçle görülebilen, doğal olarak oluşan küçük kusurlara sahiptir. Küçük mineral lekeleri veya çok hafif renk değişiklikleri arayın. Her ikisi de kusurlu da olsa gerçek bir elmasla uğraştığınızın işaretleridir. Zirkonyum (diğer tüm testleri geçmesi gerekir) genellikle kusurları yoktur. Bunun nedeni, laboratuvarda şans eseri üretilmek yerine steril ortamlarda üretilmesidir. Bununla birlikte, gerçek bir elmasın kusursuz olması da mümkündür. Elmasınızın gerçek olup olmadığı konusunda belirleyici faktör olarak kusurları kullanmayınız. Öncelikle diğer testleri kullanarak sahte ürünleri egale etmelisiniz. Laboratuvarda üretilen elmasların normalde kusurları olmayacağına dikkat edin, çünkü bunlar dikkatlice kontrol edilen ortamlarda üretilir. Laboratuvarda üretilen mücevher kalitesindeki elmaslar (CVD), doğal olarak oluşanlarla kimyasal, fiziksel ve optik olarak aynı hatta bazen daha da üstün olabilmektedir. Doğal elmasların kalitesini aşma kabiliyeti, laboratuvarda üretilen elmaslar, tüketiciler kadar doğal elmas satan mücevher firmalarını da çoğu zaman kaygılandırmaktadır. Aynı nitelikteki doğal pırlanta ile fiyat farkından ayırt etmeniz en kolay yöntemdir. Unutmayınız ki laboratuvarda üretilen elmaslar “gerçek” ama “doğal” değillerdir.

 • Takılmamış Elmasların Test Edilmesi:

  Elmas Test 5 2

 • Taşın kırılganlığına bakmalısınız: Elmaslar, içinden geçen ışığı çarpıcı bir şekilde büker ve açılı bir şekilde kırıp çarpıcı bir şekilde parlaklık oluşturur. Cam ve kuvars gibi taşlar daha düşük bir ışıltı indeksine sahip oldukları için daha az parlar. Sahte bir pırlantanın parlaklığını uzman bir kesimde bile herhangi bir şekilde değiştirmek zordur. Çünkü az parlaması taşın doğal bir özelliğidir. Taşın kırılganlığına yakından bakarak, bunun gerçek bir pırlanta mı yoksa sahte mi olduğunu söyleye bilmelisiniz. İşte bunu yapmanın iki yolu:

 

1- Gazete yöntemi: Taşı ters çevirin ve bir parça gazetenin üzerine yerleştirin. Taşın içerisinden geçen ışık ile baskıyı okuyabiliyor hatta bozuk siyah lekeleri bile görebiliyorsanız, muhtemelen bir elmas değildir. Bir elmas ışığı o kadar keskin bir şekilde büker ki gazetenin baskısını göremezsiniz. (Birkaç istisna vardır: Taşın kesimi orantısız ise baskı yine de gerçek bir elmasla görülebilir.)

2- Nokta testi: Beyaz bir kâğıda bir kalemle küçük bir nokta çizin ve taşı noktanın ortasına yerleştirin. Doğrudan aşağıya bakınız. Taşınız bir elmas değilse, taşta dairesel bir yansıma göreceksiniz. Noktayı gerçek bir elmastan göremezsiniz.

Elmas Test 4

 • Yansımaları gözlemleme testi: Gerçek bir pırlantanın yansımaları genellikle çeşitli gri tonlarında görülür. Elmasın tepesinden aşağıya doğru bakınız. Gökkuşağı yansımaları gibi görürseniz ya düşük kaliteli bir elmasla ya da sahte bir şeyle uğraşıyorsunuz demektir. Gerçek bir elmas, eşdeğer büyüklükte bir cam veya kuvars parçasından önemli ölçüde daha fazla ışıltı verecektir. Referans olarak bir cam veya kuvars parçası almak isteyebilirsiniz. Işıltıyı yansımayla karıştırmayınız. Yansıma, kırılan ışığın rengiyle ilgilidir. Bu yüzden renkli ışığı değil yoğun ışığı aramalısınız. Bir elmastan bile daha parlak olan bir taş vardır. Moissanite adındaki değerli taş pırlantaya o kadar benziyordur ki kuyumcular bile onları birbirinden ayırmakta zorlanıyorlar. Özel ekipman olmadan farkı söylemek için taşı gözünüze yakın tutmalısınız. Gökkuşağı renklerini görürseniz, bu çift kırılmanın bir işaretidir. Bu moissanite taşına ait bir özelliktir.Elmas Test 6
 • Suyun kaldırma kuvveti testi: Yüksek yoğunluğu nedeniyle, gerçek bir elmas, su dolu kabın dibine batacaktır. Sahte olanı ise suyun yüzeyinin üstünde veya ortasında yüzecektir. Sıvılar öz kütlesi kendisinden daha yüksek olan maddelere de aynı kaldırma kuvvetini uygularlar fakat öz kütle (Yoğunluk) farkından dolayı maddeyi yüzeylerine çıkaramazlar. Yapısında karbon olan pırlantanın da özgül kütlesi sudan daha ağırdır. Bir elmas parçasının öz kütlesi 3,51 gr/cm3 tür. Suyun özgül kütlesinin yaklaşık 1 gr/cm3 olduğunu düşünürsek, elmas parçasının anında su dolu kabın alt kısmına çökeceği kaçınılmazdır.Elmas Test 7
 • Pırlanta taşı ısıtma testi: Şüphelendiğiniz pırlantayı 30 saniye civarında çakmakla ısıtınız. Ardından doğrudan bir bardak soğuk suya bırakınız. Hızlı genleşme ve soğuma, cam veya kuvars gibi pırlantaya göre daha zayıf malzemelerin gerilme mukavemetini aşarak taşın içeriden parçalanmasına neden olacaktır. Gerçek bir elmas cevheri, ani genleşme ve soğumadan etkilenmeyecek kadar güçlü bir yapıya sahiptir. Bu testi yaparken ısıdan kendinizi koruyacak tedbirler almanızı tavsiye ederiz.

 

 • Profesyonel Test Yöntemleri

1- Elektrik iletkenli cihaz testi:

Elmas Test8

Birçok kuyumcu, pırlantayı moissanitten ayıran ve bir taşın gerçek bir elmas mı yoksa bir imitasyon mu olduğunu hızlıca gösterebilen özel cihazlar bulundururlar. Altın Konak Pırlanta, tüm müşterilerimize satacağı pırlanta ürünlerin cihazla testini yapıp bizzat üründeki taş veya taşların pırlanta olduğunu göstermektedir. Bunun dışında, Altın Konak müşterisi olmasanız bile sizlere yardımcı olabilmek amacı ile cihaz testini ücretsiz yapmaktayız. Geleneksel bir ısı probu testi, moissanite ile gerçek bir elmas arasındaki farkı söyleyemez. Testin, bir termal test cihazı ile değil de bir elektriksel iletkenlik test cihazı ile yapıldığından emin olunuz. Evinizde çok sayıda elmas test ediyorsanız, elektrik iletkenli test cihazlarını kuyumculuk ürünleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, alacağınız cihazın uluslararası standartlara sahip olmasıdır.

2- Mikroskobik inceleme testi:

Elmas Test 9

Üst faset aşağı bakacak şekilde bir mikroskop altına pırlantayı yerleştiriniz. Pırlantayı cımbız veya çift (kuyumcu cımbızı) yardımı ile hafifçe ileri geri sallayınız. Pırlanta şeklinde hafif turuncu bir flaş görürseniz, elmas cevheri sandığınız taş aslında Zirkonya (Zirkon) olabilir. Ayrıca elmas cevheri içindeki kusurları örtmek için kübik zirkonyanın kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz. Pırlantanın detaylarını en iyi şekilde gözlemlemek için 1200x optikli mikroskobu kullanmanızı tavsiye ederiz.

3- Elması yüksek hassasiyette tartma testi:

Elmas Test 10

Elmaslar kütlelerindeki çok ince farklarla ayırt edilebilir, çünkü kübik zirkon aynı şekil ve boyut için elmaslardan yaklaşık %55 daha ağırdır. Bu karşılaştırmayı yapmak için karat veya tane seviyesine kadar ölçüm yapabilen çok hassas bir ölçek gereklidir. Bu testi doğru bir şekilde yapmanın tek yolu, kabaca aynı boyutta ve şekilde bilinen gerçek bir elmasa sahip olmaktır. Karşılaştırma yapacak örnekler olmadan, pırlantayı belirlemekte zorluk çekebilirsiniz.

Not: Bu yazı dizisi devam edecektir.

Bilgi edinmek için: 0850 777 02 03 nolu telefon ve Whatsapp hattımızdan bizlere ulaşabilir, site içerisinde mevcut bulunan mesajlaşma bölümünü kullanabilirsiniz.