Pırlanta 14K Ne Demek?

Pirlanta 8k Ne Demek

Pırlanta 14 K Ne Demek?

Pırlanta MÖ binlerce yıllara dayanan tarihlerde elmas ortaya çıkartılır. Elmas’tan alınan parça ile ortaya çıkan pırlanta vb taşlar o zamanki insanlar tarafından çıkartılmış ve kullanılmıştır. Yüksek karatlı pırlantanın değeri her zaman yüksektir. Şık ve eşsiz bir güzelliğe sahip pırlantayı genelde erkekler sevdiği ve evleneceği kadınlara almaktadırlar. Her insan bütçesine göre pırlantasını sevdiğine almaktadır.

Pırlanta elmas’dan kesilmiş taş parçasıdır. Bu taş şekil verilerek pırlanta çeşitleri ortaya çıkartılmıştır. Pırlanta ağırlığına göre ve rengine göre fiyat belirlenmektedir. Pırlanta ağırlığı ct yani carat olarak anılmaktadır. Türkçede karat anlamına gelen pırlanta ağırlığı ile en çok satan pırlantalar 1 karat ve daha aşağı taşlardır.

Pırlanta Ağırlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta ağırlığı ve büyüklüğü karıştırılmamalıdır. Aynı karat birimindeki her iki pırlantanın değeri 3C kuralına göre değeri değişmektedir. 1 karat pırlanta piyasada ortalama 200 mg ağırlığı bulunmaktadır. 1 karat pırlanta 100 puan olarak anıldığı için 30 puanlı pırlanta 0,30 karat’a eşittir.

Altınkonak olarak pırlanta da karatın ne demek olduğunu açıkladık. 1 karat ve aşağı pırlantalar piyasada en çok satanlardır. Nedeni ise pırlantanın az bulunduğu için çok pahalı ve değerli olmasıdır. 14 karat pırlanta binlerce lira fiyatlarla satılmaktadır.

Pırlantanızın kaç karat olduğunu öğrenmek istiyorsanız hemen Altınkonak mağazamıza gelerek hemen öğrenebilirsiniz. Ayrıca pırlantanızın değerini de öğrenebilirsiniz.