Pırlanta 8K Ne Demek?

Pirlanta 8k Ne Demek

Pırlanta 8K Ne demek?

Elmas’ın bir parçası olan pırlanta özel kesim teknikleri ile ortaya çıkartılan değerli bir taştır. Son yıllarda pırlanta pazarı hızla büyümeye başladı. Allah’ın yarattığı dünya’daki doğada bulunan bu değerli pırlanta taşlar yerin yaklaşık 500 ila 600 km altında oluşur. Farklı şekillerde kesilen elmaslar pırlanta olduktan sonra güzel bir forma sahip olur.

Elması yuvarlak haricinde kesilen örneğin prenses kesimler ve diğerleri fantezi kesim olarak adlandırılmaktadır. Pırlanta kesimleri; yuvarlak, prenses, aşer, zümrüt, markiz, oval, radyant, damla, kalp, yastık kesim gibi kesimleri yapılmaktadır. Farklı kesim teknikleri ile kesilen pırlantalarda genellikle 4C özelliği aranmaktadır.

Pırlanta 4C Özelliği

  • Renk
  • Kesim
  • Berraklık
  • Karat ağırlığı

Biz burada karat’ın ne olduğuna bakacağız. Karat pırlanta’nın ağırlığını ifade etmektedir. Karat eskiden değerli taşları tartmak için kullandıkları carob kelimesinden gelmektedir. Karat 0.2 gram standart bir ölçüye sahiptir. Her karat 100 eşit puana bölünür. Bir yarım karat 0,50 puandır. 0,50 ct olarak adlandırılmaktadır. Daha detaylı örnek vermek gerekirse;

  • 1 karat pırlanta: 0,2 gram ağırlığa sahiptir.
  • 0,50 ct = 50 puan = 50 cm’dir.

Pırlanta 8K Nedir?

Pırlantalar da karat ağırlığı ne kadar yüksekse fiyatı da o kadar katlanmaktadır. Tabiki 4C kuralındaki tüm değerler önemlidir. 1 karat pırlanta 0,50 karat pırlantadan 2 katı kadar değil çok daha fazla değerlidir. 2 karat pırlanta da 1 karat pırlanta dan çok değerlidir. Bunun nedeni ise Karatı yani ağırlığı yüksek pırlantalar doğada çok az bulundukları için çok değerlidir. Bu nedenle pırlanta ağırlığı arttıkça fiyatı da çok fazla artmaktadır.

Pırlanta da 8K demek o pırlantanın çok değerli olduğunu göstermektedir. Renk, kesim ve berraklığının yanı sıra 8 karat olan bir pırlanta 4C kuralında yüksekse çok fazla paralara alıcı bulabilmektedirler. 8K pırlanta demek herkesin alamayacağı pırlanta demektir.

Altınkonak pırlanta olarak pırlantalarda 8K pırlanta olmak üzere tüm pırlanta çeşitlerini bünyesinde barındırmaktadır. En uygun fiyatlarla pırlanta yüzük, pırlanta kolye, pırlanta bileklik, pırlanta küpe olmak üzere tüm pırlanta modellerini en uygun fiyatlarla müşterilerimize sunuyoruz. Ayrıca en uygun şekilde pırlantalarınızı alıyoruz.