Pırlanta Sertifikası

Pirlanta Sertifikasi

Pırlanta sertifikası bir takının resmi olarak onay belgesi anlamına gelmektedir. Uluslararası alanda geçerliliği olan bu sertifikalar ile dünyanın her yerinde takılarınızı kolaylıkla satabilirsiniz. Uluslararası kuruluşlar tarafından dünyanın dört bir yanında sertifika hizmeti verilmektedir. Pırlanta’nın karat, renk, kesim ve berraklığı baz alınarak pırlanta için sertifika verilir.

Pırlanta sertifikası konusunda bilinen 2 uluslararası kuruluş bulunmaktadır. HRD ve GIA kuruluşları pırlantalar için uluslararası geçerliliği olan sertifikalar vermektedir. Bu uluslararası kuruluşları bilen fazla insan olmadığı için kuyumcular genellikle kendi sertifikaları adı altında pırlanta yüzük, pırlanta kolye, pırlanta küpe, pırlanta bileklik gibi pırlanta takılar satmaktadırlar. Ancak bu tip sertifikalar sadece o firma için geçerli olsa da uluslararası alanda herhangi bir geçerliliği yoktur.

Pırlanta Sertifikaları

Pirlanta Sertifikasi 2

Geçerliliği olmayan bu sertifikalar yerine mutlaka uluslararası geçerliliği olan GIA ve HRD antrwep sertifikalı pırlantalar almalısınız.

HRD sertifikası; HRD Elmas raporu ile derecelendirilmiş bir pırlanta alırken, o pırlantanın bütün özellikleri uluslararası standartlara göre değerlendirilmiş olduğunu bilmenin huzurunu yaşayın. Yenilikçi ve detaylı analizlerimiz sayesinde tam olarak ne için para harcadığınıza emin olabilirsiniz.

GIA sertifikası; GIA pırlanta sertifikası uluslararası alanda herkes tarafında tanınmış ve kabul görmüş bir kuruluştur. Kalite ve standartları üst düzey olan bu sertifika firması 1931 yılında Amerika’da kurulmuştur.

HRD ve GIA arasındaki farklar;

Her iki pırlanta sertifikası veren firmalar arasında bazı farklar vardır. GIA her taşa özel olarak seri numarası verirken HRD ise hem taşa hemde mücevhere sertifikası veriliyor. GIA sertifikası ile taşın üzerinde seri numarasının olması sayesinde taşınızı farklı montürlerde kullansanız bile sertifikanız geçerliliğini korur. HRD sertifika düzenlerken mevcut ürünün görseli ile düzenlenir. Montür değiştiğinde sertifika geçerliliğini kaybeder. GIA çoğunlukla 0.30 karat ve üzerinde inceleme yapar. Çok nadir de olsa 0.23-0.29 karat arası taşlara inceleme yapar. HRD Antwerp talep ettiğiniz takdirde 0.01 karatlık taşa bile inceleme yapıp sertifika düzenlemektedir.

Pırlanta satın alırken uluslararası bir sertifikaya sahip olmasını istiyorsanız bu gibi sertifikalar veren firmalar ile çalışmalısınız.