Pırlanta Üretim Aşamaları

Pirlanta Uretim Asamalari Altinkonak.com.tr

Pırlanta Üretim Aşamaları

Pırlanta dünya tarihi boyunca insanların en çok tercih ettiği takıdır. Çok küçük olmasına rağmen çok değerli olan pırlanta tarih boyunca karbon atomlarının yüksek sıcaklıklarda ve yüksek basıncın etkisi ile birleşmesi ile oluşan bu elmas taş parçası özel kesim yapılarak pırlanta ortaya çıkartılır.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile elmas taşı özel kesim teknikleri ve makinelerle işlem gördüğü için daha değerli ve daha güzel pırlantalar ortaya çıkmaktadır. Pırlanta da el işçiliği de çok önemlidir. Pırlantalar son kullanıcıya gelene kadar bir çok aşamadan geçerek alıcıyla buluşturulmaktadır.

Son kullanıcı bu aşamaları bilmez bilmek zorunda da değildir. Ancak firmamız Altınkonak sizleri bilgilendirmek adına pırlantanın üretim aşamalarını sizler için açıklıyoruz.

Pırlanta Üretim Aşaması Süreci

Pırlanta üretimi yapılan her pırlanta kalıbı bulunmaktadır. Gerekli planlamalar yapıldıktan sonra ürün kalıplara konularak üretim süreci başlar. Eğer herhangi bir kalıp olmaması durumunda farklı tekniklerle üç boyutlu çizim yapılarak render alınır. Kalıplar genellikle kauçuk malzemeden üretilirler. Kauçuk malzeme kalıbı üretimi yapılan firma tarafından kalıplaştırılarak üretime geçiş yapılır.

Üretimin ikinci aşamasında kalıplara dökülen mum soğuduktan sonra bir kaba alınır tekrar soğutulması için altı dökülüp tekrar soğutma işlemi yapılır. Daha sonra pırlantaya ön cila yapılarak temiz bir görüntü elde edilir. Ayrıca elmas bir el testeresi, elmas kaplı bir döner testere veya lazerle kesilerek şekil verilebilir.

Son aşamada ise pırlanta usta ellerde son parlatma ve diğer işlemler uygulanarak pırlanta üretim aşamasını tamamlar. Bu son aşama pırlantanın değerini ortaya koyan bir aşamadır. En son aşamada üretici firma ürün için kendine ait marka patent logosu vurulur.