Pırlanta Yüzük Nasıl Daraltılır veya Genişletilir?

Screenshot 14

Pırlanta yüzük nasıl daraltılır veya genişletilir? konusu kesinlikle profesyonel yardım alınması gerektiğini, söylemek gerekir. Yüzük tasarımı yapan kişiler, yüzük ölçüsünde değişiklik için işlem yaparken üç farklı yöntemden faydalanmaktadır. Bu çalışmalardan en yaygın olarak kullanılan teknik yüzüğün kesilerek büyütülme ya da küçültülme işleminin yapılmasıdır. Bir diğer yöntem ise sadece yüzük genişletme işlemlerinde kullanılan yüzüğün esnetilerek ölçüsünde büyütme sağlanmasıdır. Pırlanta yüzüğün kesilerek ölçüsünde değişiklik yapılacak olan işlemlerde en güvenilir ve sağlıklı olan işlem lazer ile kesim yapılmasıdır.

Lazer ile kesilen tektaş pırlanta yüzük, büyütme yapılırken yüzük açılarak, gerekli ölçüde bir parça eklenmektedir. Tam tersi küçültme işlemlerinde ise belirlenen ölçü kadar bir parça lazerle kesilerek pırlanta yüzükten çıkartılmaktadır. Bu iki durumda da yapılan işlemde yüzükteki birleştirme lazer aracılığıyla kolay ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Böylelikle yüzük üzerinde kesme ve birleştirme izleri olmamaktadır. Ayrıca yapılan ölçülendirme işlemleri ardından yapılacak temizleme ve cilalama işlemleri ile tektaş pırlanta yüzüğün ilk günkü gibi görünmesi sağlanmaktadır.Pırlanta yüzüğün daraltılması ve genişletilmesi ustalık isteyen bir iştir.

Pırlanta yüzük nasıl daraltılır veya genişletilir? dediğimizde mutlaka donanımlı atölye gerekmektedir. Eğer çekiçle ve sağlıksız bir şekilde genişletir ise pırlantanın tırnaklarında bozulmalara sebep olur ve taş düşmelerine sebebiyet verebilir.Özellikle Baget (Çok Taşlı) pırlantaların büyütme küçültme işleminde çekiç veya benzeri bir yolla yapılmasınız tavsiye etmiyoruz.

Pırlanta çalışma Yüzeyi (3)

Sevdiğinizi mutlu edebileceğiniz, en özel anlarınızı unutulmaz kılacak, duygularınızı dile getirmenizi kolaylaştıracak olan tektaş pırlanta yüzük modellerini uygun fiyatlar ve taksit seçenekleri ile Altınkonak Pırlanta’dan satın alabilirsiniz.

Yüzün daraltmak ve ya genişletmek çok masraflı olmayan bir işlemdir. Fakat ehil olmayan ve donanımlı  atölyeye yaptırmazsanız taş düşmeleri ve hızlı bir şekilde renk atma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.