Pırlantada En iyi Teklifi Nasıl Alacağınızı Öğrenin

Pirlanta Renk

Pırlanta satın almak için bölgenizdeki kuyumculara, mücevhercilere veya dev reklam giderleri olan büyük tedarikçilere gidebilirsiniz. Hatta bir yakınınızın tavsiyesi üzerine, pırlanta satılan bir işyerine de yolunuz düşebilir. Aldığınız bilgiler ve bu bilgilerin gereksinimini sağlayan ürünler sizi yanıltabilir. Görüştüğünüz satıcılar, art niyetle veya pırlanta hakkında sahip oldukları eksik bilgiler ile size de yanlış bilgilendirme yapabilirler. Hatta daha kötüsünü bile yaşayabilirsiniz! Size satacakları ürün, aslında özelliklerini bildirdikleri ürün olabilir. Bu da sizin ciddi zararlar görmenize yol açacaktır.

Altın Konak Pırlanta, sizlerin zarar görmemesi için “Tüketiciyi Bilgilendirme” politikası gereği; doğru bilgilendirmeler ile, sizlerin ilgisini çekecek ürünlere, sizleri yönlendirmeyi amaç edinmiştir. Pırlanta’da en iyi teklifleri nasıl alacağınızı öğrenmeniz için lütfen aşağıdaki kriterleri dikkatlice okuyunuz…

Pırlantada En iyi Teklifi Nasıl Alacağınızı Öğrenin

İşte bir pırlantanın nasıl fiyatlandırılacağı ve en uygun fiyatın nasıl alınacağını ve pırlanta satın alırken aldanmamak için

1-Pırlantaların nasıl derecelendirileceğini öğrenin.

Derecelendirmeyi doğru bir şekilde bilirseniz ,o zaman iyi sorular sorabilirsiniz.Degerlendirmeyı bilmeniz yanlış yönlendirmek için sunulan kötü pırlantaları ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Başlamak için iyi bir yer, 4C’deki elmas sınıflandırma hakkında bilgi edinmek. Genelde ne kadar çok bilirseniz, doğru fiyatı öğrenirsiniz ve az öderseniz.

2- Pırlantada 4c kuralını öğrenmeniz gerekiyor.

Dört derecelendirme kategorisi Kesim, Renk, Berraklık ve Karat Ağırlığı’dır. Bunlardan bazıları güzelliği etkiler, bazıları etkilemez, ancak bu notların tümü pırlantaların değerini etkiler. Bu notlardan birini görmezden gelirseniz, o zaman ne alacağınızı bilemezsiniz ve fiyatları karşılaştıramazsınız.

3- Pıtlanta sertifika derecelendirmesini dogrula

Mücevhercilere, derecelendirmeyi doğrulamalarını  isteyin. Örneğin, bir pırlantanın “G” rengi olduğunu nasıl bildiklerini sorun. Ya da bunun iyi bir kesim olduğunu nasıl biliyorlar? Onlara sertifikada yazan bilgilerin  bir pırlanta  derecelendirme  kuruluşundan teyitetmelerini  isteyin. Mazeret üretmeye başlarlarsa,onlara güvenemeyeceğini bilin.

4- Yazılı bir teklif alın

Yazılı bir teklif almak çok önemlidir. Ancak, bir teklif imzasız ve eksikse hiçbir şey ifade etmez. Bu nedenle, Türkiyede mağazalar arasındaki fiyatları doğru bir şekilde karşılaştırmak istiyorsanız, bu Pırlanta Değerlendirme Formuna kendi tekliflerini yazmalarını isteyin.

Bir mağazanın neyi satmaya çalıştıklarını tam olarak tanımlamasını istemek, bir pırlantada neler olduğunu tam olarak belgeleyemeyenler  Elbette pırlantaları  hakkında her şeyi bilmiyorsa, isteksiz olacak veya formu doldurup imzalamayı reddedecektir. Bu mağazaları listenizden çikarın.

5- Kesim derecelendirmesi ile ilgili bilgi yoksa,o zaman satın almayın.

Bir pırlantadaki  kesimi, 4C kuralının  en önemli kriteridir. Kesim bir pırlantanın ne kadar parlak olacağını belirler. Ayrıca fiyatı en çok etkiler. Aldığınız tekliflerde kesim  dışında kalırsa, iyi bir kesim değildir.Demek ki hakkında bilgi verilmek istenmiyordur.

6- Fiyatları kıyaslayın toptan fiyatı diye söylenene inanmayın.

Birçok kez insanların kalitesiz pırlanta satın aldıklarını ve çok fazla ödeme yaptığını gördük çünkü onlara “toptan” bir fiyat olduğu söylendi. Ya da belki de çok büyük bir indirim vaat eden bir arkadaşı aracılığıyla veya fiyatları diğer kuyumcularla gerçekten kıyaslayamadıklarından dolayı aldanmış olabilirler.

Pırlantanın nasıl göründüğüne bakılmaksızın, sorular sorun ve aldığınız teklifi diğer kuyumcularla karşılaştırdığınızdan emin olun.

Altınkonak, en kaliteli ürünü en uygun fiyata vermeyi garanti ediyor.

7- Her gördüğünüz sertifikalı pırlantalaruluslararası sertifikalı değilse doğru derecelendirmeyi garanti etmez.

Son zamanlarda Türkiyede güzel ve gösterişli  pırlanta sertifikaları” basarak kullanan çok firma ve esnaf var. Bu orjinal olmayan “sertifikalar” güvenilir görünmektedir ancak Dünyaca kabul edinilen ve dünyanın her yerinde geçerliliği olan HRD Antwerp veya GIA (Gemological Institute of America) pırlanta Sınıflandırma Raporu Kalite Belgesi’nin geçerliliğine sahip değildir.

8-Hislerini dinle

Herhangi bir satış görevlisi veya bayi hakkında huzursuz hissediyorsanız, orada satın almayın. Neden böyle hissettiğinizi bile bilmiyor olabilirsiniz, ancak bu duygular şaşırtıcı derecede doğrudur.

Bu ipuçlarını izlediğinizde bir profesyonel gibi bir pırlantanın nasıl fiyatlandırılacağını bileceksiniz. Bu ipuçları ile pırlanta’da en iyi teklifleri nasıl alacağınızı en kısa sürede öğrenebilirsiniz.