Pırlanta’da Kullanılan Oyunlar ve Kuyumcu Hileleri

Pirlanta Kullanilan Oyunlar Ve Kuyumcu Hileleri

Pırlantalar , önemli ve özel anların (Evlilik teklifi,yıldönümü ,doğum günü vs.) değerine değer katmak ve ölümsüzleştirmek için veya  bayanların kendilerini ödüllendirmek için günümüzde sıklıkla tercih edilir.Ama mesele şu ki,çoğu tüketici mücevher alışverişi yaparken pırlanta hakkında çok fazla şey bilmiyor ve aldatılmaya müsait oluyorlar.

Bu onları dolandırıcılığa karşı savunmasız bırakır ve genellikle acemi art niyetli kuyumcular tarafından dolandırılırlar. Bu yazıda, üç kağıtçı  kuyumcuların  tüketicilerden yararlanmak için kullandığı en yaygın 5 püf noktasını ortaya çıkaracağım.

Pırlanta’da kullanılan oyunlar ve kuyumcu hileleri ile kandırılmak ya da dolandırılmak istemiyorsanız, doğru yere geldiniz. Hadi hemen başlayalım.

Pırlanta’da Kullanılan Oyunlar ve Kuyumcu Hileleri

1 – Sertifikasız Pırlanta Dolandırıcılığı

Satın aldığınız pırlantanın  orijinal olduğundan nasıl emin olursunuz?

Bir endüstri uzmanı olarak, satıcıların elmaslarını GIA (Amerika Gemoloji Enstitüsü) veya HRD antwerp gibi güvenilir üçüncü taraf gemoloji enstitüleri tarafından derecelendirilmesini istememenin tek nedeni , satıcının size düşük kaliteli pırlantayı satmaya çalişiyor olması  ve sizi bilgisizliğinizden faydalanarak sizden aşırı kazanç sağlamakdır.

Çoğu durumda, bu pırlantalar düşük netlik / renk / kesim dereceleri nedeniyle resmi olarak derecelendirildikten sonra satılamaz  pırlantalardır.

Bir düşünün, GIA tarafından L rengi, I3 netliği ve zayıf kesim derecesi ile derecelendirilen bir pırlanta satın alır mısınız? Veya kuyumcu , iddiaları destekleyecek  kanıtları olmasa bile, size H rengi, VS2 berraklığı ve mükemmel kesim pırlanta olduğunu söylerse aynı pırlantayı satın alma olasılığınız daha yüksek mi?

Birisi size “uygun olmayan bir fiyata” sertifikalı olmayan bir elmas satmayı teklif ederse , yapılacak en iyi şey fiyatların ne kadar çekici göründüğüne bakılmaksızın oradan uzaklaşmaktır.

Ve bunu, ticarette yılların tecrübesi ve gemolojide geçmişi olan biri olarak, ASLA derecelendirme raporu olmadan bir pırlantayı satın almam . Bu, alışverişe giderken güvenilir bir derecelendirme raporunun uluslararası sertifikanın önemi ortaya çıkmaktadır.

2 – Kuyumcu Sertifikaları: “Kağıdı Değil Pırlantayı Alıyorsunuz”

“Kağıdı Değil Pırlantayı Alıyorsunuz” söylemi satış elamanlarının  düşük veya  kalitesiz bir ürünü değerinden fazla fiyata satması için kullanılan ortak aldatmaca bir pazar hilesidir.

Dürüst olmayan kuyumcular, bilinmeyen kaynaklardan alınan laboratuvar raporlarıyla veya kendi  yazıcılarında bastırdığı sertifikaları  tanıtarak ballandıra ballandıra sertifikaların / değerlendirmelerin GIA veya HRD den daha iyi olduğunu iddia edecekler.

Bunu yapmanın nedeni, insanların heyacanlarından yararlanmak ve düşük kaliteli taşları, kimsenin sunamayacağı büyük bir  indirim alacağınız bir şekilde pazarlamaktır.Uluslararası derecelendirme raporu olmadan,  satıcının sana sunduğu pırlanta özellikleri kişisel bazda olduğu için  pırlanta  özelliklerinin yüzeysel ve kaba bir şekilde size söylerler.

Pırlanta 4C kuralına göre değerlendirilir ve acemi tarafından  veya bilinçli müşterinin  görmediği ince farklar aslında fiyat farklarında binlerce dolara dönüşebilir.

Bu yüzden bir pırlanta satın alırken güvenilir belgeler(Uluslararası sertifika tarafsız kuruluş)  çok önemlidir . Buradaki kural çok daha basit: asla GIA veya HRD Antwerp’den güvenilir bir sertifikası olmayan bir pırlanta almayın .

3 – Toptan ve Perakende Fiyat Dolandırıcılığı

Bazen bazı kuyumcuların  10.000 $’ lık pırlanta yüzüğü ‘sadece’ 2.499 $ ‘a nasıl satabileceklerini görmek beni gerçekten şaşırtıyor. Ayrıca, “Her Şeyde% 50-75 İndirim!” Kalıcı tabelaları gördüğümde, mağazada gerçekten neler olup bittiğini sorgulamama neden oluyor.

İşte, çoğu mağaza pırlantaların perakende fiyatını% 200-300 oranında işaretliyor ve gerçekten istedikleri herhangi bir astronomik fiyatı fiyat etiketine koyabilirler. Daha sonra, bir pazarlama sahası oluşturacaklar veya fiyatları büyük bir miktar gibi göstermek için hileli satışlar yapacaklar.

Fiyatları yapay olarak şişirip dramatik bir şekilde azaltarak, bazı dikkatsiz müşteriler kampanyadan yararlanmak için yanlış bir izlenim edinir. Ancak perakendeci size % 70 indirim sunuyor olsa bile, yine de ihtiyacınız olandan daha fazla ödeme yapacaksınız.

Yapmak istediğiniz şey, ürünün kalitesinin tam olarak ne olduğunu bulmak ve fiyat araştırmanızı Altınkonak sanal mağazalarda yapmaktır.

4 – Yem ve Hızlı hileler

İşte hikaye. Bir pırlanta siparişi verdim ve onunla birlikte montur seçtim. Ödeme yapıldıktan sonra, seçtiğim pırlantanın artık mevcut olmadığı ve satıcının çok daha pahalı olan başka bir “benzer”  sunduğunu öğrendim.

Söylemeye gerek yok, Ortaya çıkan şeylerden ve geri ödeme para politikasından memnun değildim.. Mesele şu ki, çoğu perakende kuyumcu bu tür satış politikaları sunmuyor. Ödediğiniz ücret firmada bloke ediliyor.

Yani, bir yem ve geçiş gerçekleştiğinde, paranızı geri alma seçeneği yoktur ve ödediğiniz tutar mağaza kredisine dönüştürülür ve bu da sizi kuyumcu ile alışveriş yapmaya zorlar .

5 – “Pırlanta Büyük Bir Yatırımdır”

Bu, kuyumcular ve satış görevlileri tarafından satın alma konusunda kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak için kullanılan yaygın bir numaradır. Sonuçta, satın aldığınız şeylerin değerini takdir etmesini istiyorsunuz, değil mi?

Bunun gibi çöp iddiaları söyleyen kuyumcular, aracınızın 10 yıl boyunca sürdükten sonra daha değerli olacağını iddia eden otomobil satış elemanlarına benziyor.

Eğer pırlantanın tekrar satarken değer kaybetmemesini istiyorsan pırlantanı uluslararası geçerliliği olan ve güvenilir olan www.altınkonak.com.tr online mağazasından uygun fiyatlara alabilirsiniz.Ama her üründe olduğu gibi kullanıma bağlı alım satım farkı mutlaka olur.

 Nereden Alışveriş Yapmalısınız?

Unutmayın, Pırlanta söz konusu olduğunda gerçekten ne için ödeme yaparsınız. Birisi çok uygun bir fiyata en iyi kalitede mükemmel bir taş sattığını iddia ederse, ona şüpheyle yaklaşmalısınız.

Büyük indirimler içeren özel promosyonlara kapılmayın, çünkü bunlar hile. Sezonun sonunda eski stokları temizlemek için satışların yapıldığı moda endüstrisinin aksine, mücevher sektörü bu şekilde çalışmaz.

Çok ucuz veya düşük dereceli pırlanta satan işletmelerle de vakit geçirmeyin. Eğer sağlıklı bir şekilde pırlanta almak istiyorsanız. Öncelikle pırlanta satın alırken 4c kuralını anlayıp uluslararası sertifikanın özelliklerine göre pırlantanın derecelendirilmesinde en önemli unsur kesim özellikleri de göz önünde bulundurarak satın alma yapmalısınız.