Pırlantada Sertifika Hileleri

Pyz00184 02

Pırlantada Sertifika Hileleri

Pırlanta aslında ana maddesi elmas’tır. Pırlanta elmas’tan alınan bir parçadır. Özel kesim teknikleri ile alınan pırlanta parçası göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Elmastan alınan parça ne kadar iyi kesilirse pırlanta parçası parlaklığı ve göz alıcılığı o kadar iyi olur. Çok değerli bir taş olan pırlanta da insanlar büyük hilelere baş vurarak insanları kandırmaktadır.

Bazı insanlar ya da pırlanta satıcısı pırlantanın değerini olduğundan daha iyi göstermek için pırlantaya verilen sertifika da hilelere başvurmaktadır. Pırlanta için verilen sertifika ve garanti belgesi dünya pırlanta pazarında hiçbir değeri yoktur. Çünkü Türkiye’deki bir çok firma kendi adı altında sertifika ve garanti belgesi uydurmaktadır. İnsanlarımız anlamadığı için kandırması da oldukça kolaydır. Hatta çoğu marka olan pırlanta satıcı firmaları kendi markaları adı altında pırlantalara garanti ve sertifika vermektedir. Hiçbir işe yaramayan bu sertifikalar formalitedir.

Binlerce liralık ya da uygun fiyatlı aldığınız pırlantanın uluslararası alanda aynı değerde olması için GIA ve HRD sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Türkiye Gemoloji Laboratuvarında yapılan testler sonucunda Pırlantaların %90 gibi bir yüzdelik oranda pırlantaların geçersiz olduğunu belirledi.

Pırlanta’da 4C Kuralı

Pırlanta kesim hileleri ile insanlar çok kandırıldığı için Türkiye gemoloji laboratuvarı değerli taş ve takıları incelemeye aldı. Bu incelemede 4C kuralını baz alarak testlerini yapmaktadır. 4C kuralı Kesim-Ağırlık-Berraklık-Renk özellikleri test edilmektedir. Pırlantanın bu kural haricinde değerli pırlanta taşının cilalanması ve simetrisi gibi özellikleri ile iyi işçilik ortaya çıkartmak pırlantanın değerini arttırmaktadır. Bu kurallara göre testlerden geçen taşlar değerli taşlardır.

Pırlantayı orijinal sertifikalı ve garanti belgeli aldığınızda daha sonra satsanız da değer kaybetmez. Her takı gibi orijinal pırlanta da değer kaybı illaki olacaktır ama gerçek olmayan pırlanta ve sertifikalar ölü fiyatına zorla ancak satabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse 5000 TL’ye aldığınız pırlanta daha sonra gerçek değerini öğrenmek ya da satmak istediğinizde her şey ortaya çıkıyor. O kadar para verdiğiniz pırlantanın gerçekte 500 TL olduğunu öğrenince çok kötü duruma düşebilirsiniz. Verdiğim bu örnek örnek olsa da gerçekte de bu değerlerde fiyatlar görebilirsiniz. Bu aradaki farkın tamamı pırlantayı aldığınız satıcıya gitmektedir.

Pırlantam Hangi Sertifikaya Sahip Olmalı?

Pırlanta aldığınızda mutlaka GIA ve HRD sertifikası olmasına dikkat ediniz. 4C kuralına uygun olan bu sertifikaları mutlaka almalısınız. Dünya’daki Gemoloji enstitüleri laboratuvarlarında bu taşları inceledikten sonra geçerli saymaktadır.

Pırlantam Gerçek mi? Sahte mi? Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Pırlantanızın gerçek olup olmadığınız Altınkonak mağazamıza gelerek öğrenebilirsiniz. Firmamız uzman ekipleri sizlere pırlantanın ne değerde olup olmadığını sizlere söylemektedir. Pırlantanın gerçek olup olmadığını sadece uzman kişiler anlamaktadır. Çoğu kuyumcu ve pırlanta satıcısı da pırlantanın gerçek olup olmadığını anlayamayabilir. Altınkonak mağazamıza yada bizlere ulaşmak için İletişim sayfamızdan telefon ve adresimizi öğrenerek bizlere ulaşabilirsiniz.

HRD Sertifikalı Orijinal Pırlantayı Nereden Alabilirim?

HRD sertifikasına sahip orijinal pırlantayı satan bir çok firma bulunmaktadır. Sevgilinize, eşinize, evlilik teklifi yapacağınız sevdiğinize orijinal HRD sertifikalı pırlantayı Altınkonak’tan satın alabilirsiniz. www.altinkonak.com.tr web sitemizden yüzlerce pırlantaya göz gezdirerek satın alabilirsiniz. Pırlantalarımızın tamamı orijinal uluslararası HRD sertifikasına sahiptir. HRD sertifikalı pırlanta ürünlerimiz tamamen orjinaldir.