Sentetik Cvd Pırlanta Nedir?

Sentetik Elmas

Sentetik Pırlanta:  Laboratuvar ortamında üretilen, doğal pırlanta ile neredeyse aynı fiziksel, kimyasal ve optik özelliklere sahip taştır. Doğal pırlanta gibi karbondan oluşur, kübik formda kristallenir. Bir karbon diğer dört karbon ile eşit uzaklıkta tehrahedral şeklinde bağlanır. Sertliği ve ısı iletkenliği aynıdır. Dolayısıyla, basit görsel yöntemlerle aradaki farkı anlamak mümkün değildir. Ayırt edilmesi gemoloji laboratuvarları tarafından spektroskopik cihazlar kullanılarak mümkün olmaktadır.

Günümüzde sentetik üretimi için bilinen iki yöntem HPHT ve CVD’dir. HPHT, yüksek basınç ve ısı yöntemi, adından da anlaşılacağı üzere, elmasın, yer altındaki oluşum koşullarının benzeri sağlanarak üretilmesidir. CVD, kimyasal buhar depolama yöntemiyse, yüksek basınca ihtiyaç olmaksızın,yüksek ısı ile bir plazma bulutundan karbonların ayrıştırılarak, tohum kristal üzerinde biriktirilmesi olarak özetlenebilir. Plazma bulutundan, alt kısma karbon yağıyor gibi düşünebiliriz.

İki yöntemde de sentetik yada doğal bir elmas kristali ‘seed crystal’ bulunmaktadır. Ticari olarak satışlarında ‘bunların da özü elmastır’ demek yanlıştır. Özü elmas ise dışı nedir? Bu elmasların özü de ve dışı da elmastır. Ancak insan yapımıdır. Bunun için uluslararası gemolojik terminolojide genelde ‘Laboratory Grown Diamond’, laboratuvar tarafından büyütülmüş elmas, ‘Man Made’, insan yapımı elmas olarak bahsedilir. Sentetik kelimesi müşteri için sahte, taklit, ucuz gibi algılandığı için, GIA tarafından laboratuvar elması olarak nitelendirilmektedir.

Debeers’a göre son tüketici, elmas dendiğinde doğal olan, milyonlarca yılda oluşmuş, sonsuza dek aynı şekilde kalan, kuşaktan kuşağa aktarılan taşı düşünür. Ancak sentetik denilince bu duygunun yerine ne geçeceği ise pazarlama ile uğraşanların konusudur.

Tek bildiğimiz, sentetik pırlantanın kesinlikle doğal olarak satılmaması gerektiğidir. Bunun için gemolojik analiz ve sertifika şarttır.

Pırlanta satın alacak müşteriler mutlaka satın alacakları pırlantanın doğal olduğuna dair olduğunu belgeleyen uluslararası sertifikasını sormaları eğer pırlantanın sertifikası yoksa belkide olacakları pırlantaların  sentetik olma ihtimali vardır.Sentetik pırlantalar aynı doğal pırlanta gibidir.Biri doğadan geliyor.Diğeride labaratuvarda üretiliyor.Çıplak gözle ayırt etmek mümkün değildir.Sadece gelişmiş labaratuvarlarda ayırtedilebilir.