Uluslararası Sertifikalı ile Şirket Sertifikası Pırlantalar arasındaki farklar nedir?

Hrd Mucevher Sertifikasi

Sertifikalı ve Sertifikasız Pırlantalar arasındaki farklar nedir?

 

Bir pırlanta tek taş alışveriş yapan birçok müşteri, yalnızca sertifikalı pırlanta satan bir perakendeciden satın almaları gerektiğini bilir, ancak çok azı sertifikalı bir pırlanta ile sertifikalı olmayan bir pırlantadan ayıran şeyi anlar.

Sertifikalı ve Sertifikasız Pırlantalar

Basitçe ifade etmek gerekirse, sertifikalı pırlantalar bağımsız bir sertifikalandırma kuruluşu tarafından değerlendirilen pırlantalardır ve benzersiz bir kimlik numarası ve sertifikası ile birlikte sunulurlar. Bazı sertifikalı pırlantalar (kemeri müsait olan) içiniz rahat olsun diye lazerle koduyla kemerine yazılmıştır.

Öte yandan, sertifikasız pırlantalar bağımsız bir sertifikalandırma kuruluşu tarafından değerlendirilmemiştir ve bir perakendeci sadece pırlantanın kalitesi konusunda spekülasyon yapabilir. Eğer bir perakendeci size sertifikalı olmayan bir taşın netliğini, rengini, karat ağırlığını veya kesimini söylüyorsa, perakendeci sadece en iyi tahminin paylaşılmasını sağlar.

Pırlantaları Kim Belgeliyor?

Belli başlı iki adet  Pırlanta sertifikalandırma kuruluşu bulunmaktadır.1- Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA) ABD ile çalışmaktadır.2-HRD Antwerp merkezi Belçika’dadır ve (Hollandaca Hoge Raad voor Diamant adına sahip) HRD baş harfleri “Yüksek Elmas Konseyi” anlamına gelir. 1976’da kurulan HRD, doğru derecelendirme hizmetlerinde en iyi küresel laboratuvarlardan biridir. Bugün tüm dünyada ve özellikle avrupa pazarında pek çok kişi HRD tarafından verilen sertifikaları en güvenilir alternatif olarak görüyor.

Pırlantanızın Gerçek Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Pırlantacıdan yada kuyumcudan satın aldığınız pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamanız için bazı yöntemler internette dolaşmaktadır. Ancak ne kadar sağlıklı bit yol bilinmez ama pırlantanın gerçek olup olmadığı sadece özel cihazlarla profesyonel bu işten anlayanlar yapabilir. Altınkonak olarak başka bir yerden aldığınız pırlantanın gerçekliği değerini kolayca anlıyoruz.

Sertifikasız Pırlantamı Satabilir miyim?

Uluslararası sertifikası bulunmayan pırlantanızı satmak zordur. Satabilirsiniz ancak çok ucuza gidebilir ölü fiyatına sizden alabilirler. Firmamızda sertifikasız pırlantayı uygun fiyatlara almaktadır. Ancak diğer pırlanta ve kuyumcuların verdiği fiyatların üstünde fiyatlar vermek için çok çalışıyoruz.

Pırlantamı Nasıl Yüksek Paralara Satabilirim?

Pırlantanızı ucuza aldınız ancak yüksek fiyata satmak istediğinizde bu çok zordur. Her hangi bir işlem yapamayacağınız için yapmanız gereken tek şey pırlanta alırken uluslararası HRD ve GIA sertifikasına sahip pırlantaları almalısınız. Uluslararası sertifikaya sahip pırlantalar sertifikasız pırlantalara göre daha yüksek paralara satabilirsiniz.

“Kağıdı Değil Pırlantayı Alıyorsunuz” söylemi satış elamanlarının  düşük veya  kalitesiz bir ürünü değerinden fazla fiyata satması için kullanılan ortak aldatmaca bir pazar hilesidir.

Dürüst olmayan kuyumcular, bilinmeyen kaynaklardan alınan laboratuvar raporlarıyla veya kendi  yazıcılarında bastırdığı sertifikaları  tanıtarak ballandıra ballandıra sertifikaların / değerlendirmelerin GIA veya HRD den daha iyi olduğunu iddia edecekler.

Bunu yapmanın nedeni, insanların heyacanlarından yararlanmak ve düşük kaliteli taşları, kimsenin sunamayacağı büyük bir  indirim alacağınız bir şekilde pazarlamaktır.Uluslararası derecelendirme raporu olmadan,  satıcının sana sunduğu pırlanta özellikleri kişisel bazda olduğu için  pırlanta  özelliklerinin yüzeysel ve kaba bir şekilde size söylerler.

Pırlanta 4C kuralına göre değerlendirilir ve acemi tarafından  veya bilinçli müşterinin  görmediği ince farklar aslında fiyat farklarında binlerce dolara dönüşebilir.

Bu yüzden bir pırlanta satın alırken güvenilir belgeler(Uluslararası sertifika tarafsız kuruluş)  çok önemlidir . Buradaki kural çok daha basit: asla GIA veya HRD Antwerp’den güvenilir bir sertifikası olmayan bir pırlanta almayın .