14 Ayar Bilezik Satarken Zarar

14 Ayar Bilezik Satarken Zarar

14 Ayar Bilezik Satarken Zarar Eder miyim?

Altın tarih boyunca en değerli ve en çok kullanılan maddelerden biridir. Ülkelerin altın rezervlerine göre zenginlikleri altın ile belirlenmektedir. Ülkemizde de önemli derecede altın rezervi bulunmaktadır. Sadece türk insanının yastık altında milyarlarca lira altın bulunmaktadır. İnsanlar yatırımlık olarak altın aldıkları için altın her zaman değerli kalmıştır.

Altın adını latince de Aurum ışıldayan veya parlayan kelimelerinden almıştır. Ortalama 1000 derecede erimeye başlayan altın maddesi 3000 derecelere yaklaştığında kaynama derecesine ulaşmış olur. Altın çoğu elementle dahi bir araya gelse solmaz, kararmaz ve paslanmaz yapıya sahiptir. Hava veya su ile temas etse de etkilenmez. Altın kolayca şekil verilebilen bir maddedir.

Altın kimyasına baktığımızda en saf ve en değerli derecesi 24 ayardır. 2 4ayar altın %100 altın demektir. 22 ayar altın %91 altın, 18 ayar altın %75, 14 ayar altın ise %58 civarlarında altın içermektedir. Dünya da olduğu gibi Türkiye’de bir çok altın madeninde bu değerlerde altın çıkartılmaktadır. 14 ayar altın ve üzeri altınlar solmaz ve çok fazla değer kaybetmez. 14 ayar altın altında olan altın takılar değeri çok düşebilmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Altın Bozdururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

14 Ayar Bilezik Bozdurmak

14 ayar yatırımlık yada takmalık bilezik aldınız daha sonra bunu satmak yada yükseltmek istediğiniz de nereye giderseniz gidin %30 veya %45 arası (Satın aldığınız fiyata göre değişir) bir fiyat düşüşü yaşayacaksınız. Eğer bileziğinizde fazla bir işçilik yoksa değeri çok düşmez ama işçiliği çok ise fiyatta bir düşüş yaşanabilmektedir. Çünkü kuyumcular genellikle 14 ayar bilezik ve diğer tüm işçilikli altınlar için işçilik değerini de bileziğe yansıtmaktadır.Satın alacağınız yer ne kadar lüks ve markaysa doğal olarak daha pahalıya almiş ve daha çok zararınız olacak.Bu durumda Online Alişveriş tercih etmenizi tavsiye ederiz.Gider ve kar marjları düşük olduğu için ürünün fiyatını telafi etmesi daha kısa sürede olacaktır.

Satınalmış olduğunuz  altın ürünlerin üzerinde taş veya yay(Kelepçeli ürünlerde bulunur) varsa satarken zararınız daha çok olabilir.Kuyumcular ürünü satın alırken sadece içindeki altın bedeline para öderler.

Genellikle müşteriler aldıkları işçilikli ürünlerle ilgili bilgi sahibi olmadıkları için sadece takının dış görünüşüne aldanırlar.Müşteriler fiyat araştırırken dikkat etmesi gereken nokta aldıkları takı piyasaya göre fiyatı uygunsa veya fiyat farklılıkları yüksekse hileli ürün olabilir.Yani takının üzerindeki taş veya yay kısımları ağır kullanılmış olabilir.Bu ise takının işçilik fiyatının düşmesine neden olur.Müşteri ürünü belki piyasaya göre ucuz aldım diye sevinebilir.Fakat bozdurmaya gittiğinde ağır kullanılan taşlar veya gereğinden fazla kullanılan  ağır yaylar sizleri daha fazla zarara uğratabilir.Onun için ucuz işçilikle aldığınız takıları satarken canınız yakabilir.

Altınkonak Elvin Alyans ve Levona pırlanta olarak kendi üretimini yapmaktadır.Ayrıca diğer kuyumculuk ürünlerini direk olaraka aracısız toptan alış yaptığı için 14 ayar tüm bileziklerinizi verilebilecek en iyi fiyatları sizlere sunmaktadır. Firmamız alanında uzman kadrosu ve müşteri memnuniyeti ile çalışmaktadır. Sadece bir defa değil her zaman sizlerin kuyumcusu olmak için çalışıyoruz. Ailenizden biri olarak göreceğiniz Altınkonak firmamız sizlere piyasanın en güzel fiyatlarını sunmaktadır. 14 ayar bileziğinizi bozdurmak ve paranızı mı almak istiyorsunuz yada 14 ayarınızı yükseltip 22 yada 24 ayar mı yapmak istiyorsunuz hemen mağazamıza gelerek sizleri üzmeyecek şekilde bütçe dostu fiyatlarımızdan yararlanabilirsiniz.