Pırlanta Kararır mı?

Pirlanta Kararir Mi

Pırlanta Kararma Yapar mı?

Etkileyici güzelliği ile günümüzde her insanın cezbeden pırlantanın ham maddesi elmas’dır. Elmas’dan alınan parçanın işlenen parçanın adı pırlanta kalmıştır. İnsanlar günümüzde takı amaçlı ve bir ömür mutluluk evlilik içi satın alınmaktadır. Sert bir yapıya sahip pırlantalar darbelere, çizilmelere, ısı değişikliğine dayanıklıdırlar.

Pırlantaların en değerlileri renkli olanlarıdır. Sırasıyla en değerli kırmızı, mor ve bu iki rengin karışımı olan pırlantalardır. Siyah, pembe, mavi, yeşil ve kahve renkli olanları da doğada bulunarak çıkartılmaya devam etmektedir. Normal şeffaf pırlanta da 4C kuralı uygulansa da renkli pırlantalarda 4C kuralına bakılmaz. Renkli pırlantalarda sadece renklerine, renk dağılımına ve tonuna bakılır.

4C kuralında pırlanta modellerinin değerini belirlemektedir. 4C kuralında renk, şeffaflık, karat ve kesim işlemi pırlantanın değerini ortaya çıkartmaktadır. Günümüzde kesim teknolojisini insandan özel makineler yapmaktadır. Piyasada çoğu kuyumcu ve pırlanta satıcısında pırlanta takı modelleri satılmaktadır.

Pırlanta da ne kadar değerli ve sert olsalar da özen gösterilmediği takdirde zamanla berraklığını kaybeder. Bu da pırlantanın değerinin düşmesi demektir. Bu nedenle pırlantanızı korumanız çok önemlidir.

Önemli Not:Pırlantayı son zamanlarda büyük markalar dahil çoğu kuyumcular  pırlantaları 8 ayar montüre koymaktadır.8 Ayar montür iki dezavantajı vardır. Birincisi maliyetten kaçmak için pırlantanın konulduğu montürü hafifletiyorlar.Buda  montürde en hafif darbede kırılma ve taşın düşme riski vardır. İkincisi ise zamanla üzerindeki rodajın kaybolmasıyla birlikte kararmaya başlar.Sıklıkla rodaj yapılması gerekmektedir.Rodaj işlemi maliyetlidir.Ayrıca 8 ayarda işçilik fazla olduğu için bozdururken daha fazla zarar ettirir.Müşterilerimize 8 Ayar pırlanta almamalarını tavsiye ederiz.Çok çabuk deforma olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pırlanta da En iyi Teklifi Nasıl Alacağınızı Öğrenin

Pirlanta Kararir Mi 2

Pirlanta Kararir mı?

Pırlantanın Kararmasını Önleyecek Yöntemler

  • Kimyasal maddeler koruyun.
  • Ruj gibi makyaj malzemelerine temas etmesinden koruyun.
  • Banyoya girerken çıkartın.
  • Vücudunuzun salgıladığı ter, yağ vb sıvılardan koruyun.
  • Çok sıcaklarda güneş ışığı çok görmesin.
  • Yatmadan çıkartın.
  • Düşürmeyin.
  • Herhangi bir yere sürtmeyin.
  • Daha bir çok maddenin temas etmesini engelleyin.

Pırlanta Nasıl Parlatılır?

Pırlantanızı evde parlatmayı tercih edebilirsiniz ve bir çok yöntemde bulunmaktadır. Ancak size burada evde pırlanta parlatma yöntemleri her zaman işe yaramayabilir yada yanlış yapabilirsiniz. Bu nedenle pırlantanızı parlatmanız için bu işi profesyonellere bırakmanızdır.

Pırlantanızı parlattırmak için satın aldığınız yere götürebilir, güvendiğiniz pırlanta’cı yada kuyumcuya götürebilirsiniz. Altınkonak olarak pırlanta parlatma konusunda pırlantanızı bize getirerek parlatma işlemini firmamız profesyonel çalışanları tarafından yapılmaktadır.