Pırlanta Bozdururken Değer Kaybeder mi?

Pirlanta Bozdururken Deger Kaybeder Mi

En temelde, bir perakendeciden bir pırlanta satın alıyorsunuz. Tıpkı yeni bir el çantası aldığınızda, yemek yemeye çıktığınızda veya tırnaklarınızı yaptırdığınızda olduğu gibi. Ödediğiniz fiyat, satıcının ödediğinden çok daha fazlasını içerir. Genel giderler, komisyonlar, müşteri hizmetleri, liste uzayıp gidiyor. Bu nedenle pırlanta alırken ve aldıktan sonra satarken dikkat etmelisiniz.

Pırlanta, bir elmas parçasıdır. Elmas’dan alınan parça ile ortaya çıkan pırlanta son yıllarda evlenen ve evlenecek çiftleri en çok tercih ettiği takı modellerinden biridir. Fiyat olarak çoğu insana pahalı gelse de insan ömründe bir defa aldığı için bu masrafa girmektedir. Ancak pırlanta da değer kaybı çok yaşanabilmektedir. Pırlanta altın gibi değildir. Pırlanta alındığı andan itibaren fiyatı düşmektedir.Fakat pırlanta alırken uluslararası sertifikalı olduğuna  ve taşın kesiminin ve diğer 4c özellikleri iyi olmasına dikkat ederseniz. Pırlantayı satarken daha yüksek fiyat ve daha az zararına sartabilirsiniz.

Pırlanta Bozdururken Değer Kaybeder miyim?

Pırlanta fiyatları düştüğü için değeri çok önemlidir. Pırlanta da değer kesim, renk, karat ve ağırlığına göre değişmektedir.

Genel olarak, pırlantanız için alabileceğiniz gerçek fiyat sadece pırlantanın durumuna değil, aynı zamanda taşı nerede ve nasıl sattığınıza da bağlı olacaktır.

Eğer aldığınız pırlanta firma sertifikalıysa veya bağımsız kuruluşlar tarafından verilmiş bir sertifika değilse  pırlantayı nereye satmak isterseniz isteyin gerçek değerinde az bir teklif alacaksınız demektir.Genellikle  mücevher firmaları uluslararası sertifika maliyetinden kaçmak için veya daha düşük özellikli taşları daha yüksek fiyata satmak için kendi setifikalarını basmaktadır.Bu şekilde alınan mücevherler tekrar satmak istediğinizde kendi firmalarıda %50-%60 lara kadar değer kaybı yaşanmaktadır.Başka bir kuyumcuya  satmak istendiğinizde sadece  altın madenine değer verilmekte veya taşa çok ucuz bir değer biçilmektedir.

Pırlanta, kuyumcu ve pırlantacılarda satmak en iyi tercihlerden biridir. Pırlanta satıcısı çok önemlidir. Ürünü bedava’ya alacak firmalar bulunmaktadır. Pırlanta’nız illaki değer kaybedecektir. Ancak ölü fiyatlarına satmak çok gereksiz bir hareket olacaktır. Pırlanta’nızı bozdurmak için en iyi firmalar dan biri de firmamız Altınkonak’dır. Altın konak olarak tüm pırlantalarınızı piyasanın en iyi fiyatlarınız sunuyoruz.

Pırlanta’da her şey hızla değişebileceğinden, satın alırken dikkat etmelisiniz. Ayrıca, bir pırlantanın fiyatı zaman içinde değişebilir. Bir önceki yıla göre pırlanta fiyatı büyük durgunluktan sonra düşüşe geçmeden önce yükseldi ancak 2012’nin başında istikrarlı bir şekilde arttı. Bir de böyle bir durumda enflasyon sorunu var. Enflasyon ve piyasalardaki hareketlilik sebebiyle fiyatlarda her zaman artışlar yaşanmaktadır.

Pırlanta Satarken Değer Kaybeder mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pırlanta Sertifikası

Pirlanta Bozdururken Deger Kaybeder Mi 2

Pırlanta Nerede Satılır?

Bir pırlantanın yeniden satış değeri o kadar yüksek değildir. Bir, pırlanta mücevherlerinizi veya pırlanta yüzüğünüzü satmaya karar verdiğinizde bir miktar parayı geri alacağınız anlamına gelir. Ancak, her zaman biraz para kaybedersiniz. Pırlanta mücevheri satarken elde etmeyi bekleyeceğiniz oran aldığınız firmalara göre  %50 ile %60 arasında fiyatlar değişebilmektedir.

Bölgenizdeki gerçek kuyumcu perakendecilerine göz atabilir ve onlara satmak istediğiniz pırlantayı göstererek fiyat teklifi alabilirsiniz. Böyle bir durumda tavsiyemiz, birkaç fiyat teklifi toplamak ve bunları karşılaştırmaktır, çünkü sunulan fiyatlar çılgınca değişebilir.

Pırlanta satarken dediğimiz gibi mutlaka bir fiyatta firmamız Altınkonak’dan almalısınız. Altınkonak olarak müşterilerine uluslararası sertifikalı ürünleri en uygun  fiyatlara sunmaktadır.