Pırlanta zarar ettirir mi ?

Pirlanta Satarken Deger Kaybeder Mi

Pırlanta satarken pırlantam değer kaybeder mi? Sorusuna bir kaç örnekle cevap vereceğim.

Pırlanta ticaretinde özellikle son kullanıcıya sattıktan sonra insanlar pırlantalarını satarken zarar edip etmeyeceğinden emin ve bilgi sahibi değillerdir.Pırlanta satarken değer kaybı firmadan firmaya veya satın aldığın kuyumcuya göre değişmektedir.Eğer pırlantanızı aldığınız yer ünlü markalardan biriyse değer kaybı satın aldığınız tl fiyatı üzerinde %50 %60 lara kadar değer kaybetmektedir.Eğer kuyumcudan aldıysanız  ve sertifikası kendi bastığı sertifika ise sertifikasının piyasada hiç bir geçerliliği yoktur.Bozduruken sadece size belki altın bedelini geri dönüşüm olarak alabilirsiniz.(Kuyumcuda pırlanta alınmasını tavsiye etmiyoruz).Eğer pırlantanızı Uluslararası Hrd veya Gia  serifikalı aldıysanız aldığınız sertifika dünyanın neresine giderseniz gidin geçerlidir.Çünkü sertifika pırlantanın kimliğidir.Uluslararası sertifikalı pırlantayı elden çıkarmanız daha kolay ve daha az değer kaybettirir.Hatta zamanla pırlanta dolara endeksli olduğu için uluslararası fiyatı yükseldiğinde pırlantanızın değer kazanma durumu dahi olabilir.Aslında pırlanta alırken ilk başta iyi araştırmak ve fiyatına aldanmamak gerekiyor.Ucuz olarak aldığınız her ürün satarken başınıza bela olabilir.Dikkat edilmesi gereken husus aldığınız pırlantanın sertifikasının gerçekten sertifikada yazan değerlerle uyuşması lazım.Eğer pırlantanızın az değer kaybetmesini istiyorsanız öncelikle 4c pırlanta kuralını öğrenerek almanızı öneririz.Çünkü piyasada satiş yapan firmalar keşim değerlerini ve diğer özelliklerini yüksek yazarak satmaktadır.Değerinde olmayan pırlantayı yüksek bedel ödediğinizde tekrar satmak istediğinizde sizden gerçek değerlerinde satın alınacağından  zararınız büyük olacaktır.Bu nedenle firmamız Altınkonak olarak satmış olduğumuz tüm pırlatalarda uluslararası sertifika çıkartarak satmaktadır.

Ürünlerimizi  https://www.altinkonak.com.tr/urun-kategori/pirlanta/pirlanta-yuzukler/?logo=levona inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:https://www.altinkonak.com.tr/pirlanta-rehberi/pirlanta-sertifikasi/

Pırlanta’da Kullanılan Oyunlar ve Kuyumcu Hileleri

 

Pırlanta Satarken ne kadar zarar ettirir?

Pırlanta kesim hileleri ile insanlar çok kandırıldığı için Türkiye gemoloji laboratuvarı değerli taş ve takıları incelemeye aldı. Bu incelemede 4C kuralını baz alarak testlerini yapmaktadır. 4C kuralı Kesim-Ağırlık-Berraklık-Renk özellikleri test edilmektedir. Pırlantanın bu kural haricinde değerli pırlanta taşının cilalanması ve simetrisi gibi özellikleri ile iyi işçilik ortaya çıkartmak pırlantanın değerini arttırmaktadır. Bu kurallara göre testlerden geçen taşlar değerli taşlardır.

Pırlanta satarken değer kaybı 4C kuralına göre değişmektedir. Karat ağırlığı, kesimi, berraklığı ve rengi bir pırlantanın sıfır ve ikinci el fiyatını belirler. Pırlanta’da bu değerler ne kadar yüksek ve kaliteli ise fiyat o kadar yüksektir. Altına benzemeyen pırlanta ilk alındıktan sonra satılmak istendiğinde fiyatlar çok yüksek olacaktır.

Pırlantanın yeniden satış değeri aslında birkaç faktöre bağlıdır ve sadece altın oranı gibi dalgalanmaz. Tipik olarak, pırlantanızı satın aldığınız fiyattan %25 ila %50 daha düşük bir fiyata satmayı beklemelisiniz. Ancak, bazı istisnalar bulunmaktadır. Pırlanta şekli son derece benzersiz ise veya pırlanta rengi çok nadir ise, fiyatı önemli ölçüde düşürmeniz gerekmez. Pırlantaların yeniden satış fiyatlarının bu kadar düşük olmasının ana nedeni, kuyumcuların genellikle pırlantaları toplu olarak satın almasıdır. Toplu olarak satın almak, perakende fiyatlarından çok daha düşük olan toptan satış fiyatları anlamına gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sertifikalı Pırlanta Bozdurmak

Pırlantanızın Satarken Değer Kaybını Etkileyen Faktörler

  • Pırlanta takılarınızı nasıl ve nereden aldınız?
  • Pırlanta takılarınızı nasıl ve nerede satacaksınız?
  • Pırlantayı uluslararası sertifikalı olmasına veya olmamasına
  • Aldığınız pırlantanın kalitesinin kötü olmasına(Taşların pikeli olması veya kesimi kötü olması değerini çok düşürür.)

Bunlara dikkat ettiğinizde sizler de en iyi fiyatlara pırlantanızı alabileceksiniz. Pırlantanızı en iyi fiyata satmak istediğinizde sizlere Altınkonak firmamızı tavsiye ediyoruz. Pırlantanızı nereden alırsanız alın mutlaka bizlere getirin. Firmamız sizlere en iyi fiyatları sunmaktan guru duymaktadır.